Strona głównaChorobyAlzheimera pomoże wykryć... badanie oczu

Alzheimera pomoże wykryć... badanie oczu

Badacze z University of Minnesota są przekonani, że odkryli prosty sposób na diagnozę choroby Alzheimera. Wystarczy określone badanie oczu, by móc ocenić ryzyko tej neurodegradacyjnej choroby.
Alzheimera pomoże wykryć... badanie oczu Badanie wzroku ma pozwolić na określenie rozwoju jeszcze przed pojawieniem się objawów, czyli na bardzo wczesnym etapie.

„Siatkówka oka nie tylko jest niejako podłączona do mózgu, ale stanowi część ośrodkowego układu nerwowego. W obu tych obszarach następują podobne zmiany z powodu choroby Alzheimera,ale w przeciwieństwie do mózgu, siatkówka jest łatwo dostępna i zmiany w niej są łatwiejsze do uchwycenia", wyjaśnia dr Swati More, współautor analiz.

„Zaobserwowaliśmy zmiany w siatkówce myszy z chorobą Alzheimera przed osiągnieciem pzrez te zwierzęta wieku, w którym obserwuje się objawy neurologiczne", dodał dr More.

Choć choroba Alzheimera staje się coraz powszechniejsza (wobec starzenia się społeczeństw), obecny stan wiedzy nie pozwala na łatwe rozpoznanie. Ostateczna, pewna diagnoza może być postawiona w wyniku badania mózgu po śmierci pacjenta. Nowe odkrycia mogą ułatwić ocenę zagrożenia chorobą i znacznie wcześniej przedsięwziąć kroki dla hamowania rozwoju choroby.

Naukowcy zaprojektowali widmowy system obrazowania do pomiaru odbicia światła od siatkówek myszy. Porównując różnice odbicia światła u myszy z chorobą Alzheimera i gryzoni wolnych od teh dolegliwości, odkryto, że w przypadku pierwszej grupy zwierząt charakterystyczne było zmniejszenie ilości światła odbijającego się od siatkówek. Dzieje się tak ldatego, że w siatkówce chorych myszy odłożył isę , białko charakterystyczne dla rozwoju Alzheimera. Uczeni uważają zatem, że równocześnie oznacza to nagromadzenie się amyloidu w mózgu, stąd można wskazać rozwój zaburzeń na długo przed ich faktycznym pojawieniem się.

Szacuje się, że obecnie na demencję cierpi 46,8 milionów ludzi. Ze względu na starzenie się społeczeństw liczba ta będzie się niemal podwajać co 20 lat osiągając w 2030 roku 74,7 mln zł i 131,5 mln zł w 2050 roku.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:44:07, 18-07-2016 ~gość: 31.174.14.xxx

    Ciekawe, jak zmobilizować okulistę do badania na okliczność możliwości choroby AIzeihamera?
    Np. mnie usługobircę NFZ okulistka traktuje jak natręta, chociarz tylko raz w roku robię badania kontrolne.
    Do refleksji!
    Senior/plus.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy