Strona głównaChorobyAnoreksja u starszych kobiet

Anoreksja u starszych kobiet

Anoreksja jest powszechnie kojarzona z problemami młodych kobiet, bo one wydają się być najbardziej narażone na wizerunkową presję ze strony otoczenia. Okazuje się jednak, że zaburzenia odżywiania coraz częściej dotyczą także dojrzałych, a nawet starszych pań.
Anoreksja u starszych kobiet Z badań, które opublikowano w 2012 roku w International Journal of Eating Disorders, wynika, że aż kilkanaście procent kobiet po pięćdziesiątce doświadcza objawów zaburzeń odżywiania. Większość dojrzałych pań natomiast martwi się swoją wagą oraz podejmuje wysiłek .
Zaburzenie odżywiania wpływa na jakość życia, a to ma ogromny wpływ na społeczeństwo, mówią psychologowie. Oddziałuje na wydajność w pracy, na funkcjonowanie w domu i może mieć bardzo poważne skutki zdrowotno- ekonomiczne dla rodzin, dodają eksperci.

Zaburzenia odżywienia także dotyczą starszych

Anoreksja, bulimia, niepohamowany apetyt. Dotychczas wiązano te choroby głównie z młodszymi kobietami lub nastolatkami. Wspomniane okazuje się dotyczyć również osób w wieku średnim, a nawet starszym. Metryka nie stanowi bariery ochronnej w tym zakresie.
Prawdą jest, że opisywane zaburzenia zwykle pojawiają się w młodszych latach. Niemniej jednak, nie oznacza to, że magicznie znikają po osiągnięciu określonego wieku - po prostu pacjentki w dojrzalszym wieku później zgłosiły się do specjalistów. Problem polega na tym, że ciągle zbyt mało prowadzi się badań nad wspomnianymi chorobami w dojrzalszej grupie wiekowej.

„Wyzwalacze" zaburzeń u dojrzałych kobiet

Jakkolwiek niektóre czynniki wywołujące zaburzenia odżywiania mogą być podobne u pacjentek w każdym wieku, daje się zauważyć pewne określone różnice dotyczące stresorów. Starsze kobiety znacznie częściej zmagają się z żałobą i poczuciem straty. Stresogenne sytuacje po prostu zmieniają się z wraz wiekiem. Podczas, gdy młodsze kobiety mogą mieć do czynienia ze zmianami dotyczącymi rozpoczęcia studiów, czy problemami charakterystycznymi dla progu dorosłości, dojrzalsze panie poznają syndrom „", doświadczają utraty rodziców, , zostają , zmagają się z przewlekłymi chorobami.

Co więcej, wśród czynników zaburzeń odżywiania u dojrzałych osób mogą być również trudne warunki życia (niska emerytura), konieczność zamieszkania w domu opieki oraz utrata energii i chęci do życia.

Poza tym, jak wskazują eksperci, dla niektórych kobiet, proces starzenia się jest bardzo traumatyczny. Odczuwają niepokój i wydaje im się, że z nowym, dojrzalszym wizerunkiem nie zostaną w pełni zaakceptowane w naszej kulturze. Współcześnie bowiem przykłada się wręcz obsesyjną uwagę do wyglądu. Kobiety są zaś postrzegane jako idealne, gdy wyglądają bardzo młodo i bardzo szczupło.

Symptomy

Może być trudno zidentyfikować zaburzenia odżywiania u osób starszych, niemniej należy zwrócić uwagę na:

  • istotną zmiany masy ciała w stosunkowo krótkim czasie
  • zmiany w zachowaniu, np. "znikanie" po posiłku
  • zakupywanie tabletek przeczyszczających, odchudzających lub leków moczopędnych
  • unikanie jedzenia z rodziną czy przyjaciółmi
  • nadmierne wypadanie włosów, nasilenie problemów z uzębieniem, kłopoty z sercem, dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Oczywiście nie każda osoba z zaburzeniami żywienia wykazuje wszystkie te objawy. Wymienione aspekty w różnych konfiguracja są jednak najpowszechniejsze.

Summa summarum większość zaburzeń jest bardzo złożona i spowodowana wieloma czynnikami - od problemów rodzinnych, poprzez predyspozycje biologiczne, po typ osobowości.

Trzeba szukać pomocy

Przede wszystkim warto poszerzać świadomość a temat zaburzeń odżywiania, bo dzięki temu zarówno sami chorzy, jak i ich otoczenie łatwiej będą w stanie dostrzec i określić problemy. Obecnie prawidłowa diagnoza może być utrudniona z powodu pewnych obiegowych opinii na temat anoreksji czy bulimii. Przykładowo, nie jest prawdą, że w dojrzałym wieku czymś normalnym jest utrata .

Zaburzenia odżywiania można pokonać, dzięki profesjonalnej pomocy. Ich odpowiednie rozpoznanie i podjęcie terapii z wysokim prawdopodobieństwem przyniesie oczekiwane skutki.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy