Strona głównaChorobyAplikacja Google pomoże rozpoznać ryzyko zawału lub udaru na podstawie siatkówki oka

Aplikacja Google pomoże rozpoznać ryzyko zawału lub udaru na podstawie siatkówki oka

Oszacowanie ryzyka zawału lub udaru może być wkrótce bardzo łatwe - aplikacja Google ma w tym pomóc poprzez rozpoznanie sygnałów zagrożenia na podstawie zdjęć siatkówki oka.
Aplikacja Google pomoże rozpoznać ryzyko zawału lub udaru na podstawie siatkówki oka [Fot. Sergey Nivens - Fotolia.com] Jak uważa Sundar Pichai, dyrektor generalny Google, nowe rozwiązanie może być skutecznym i nieinwazyjnym sposobem na określenie ryzyka zagrażających życiu zdarzeń, takich jak czy .

Badanie dowiodło, że analiza obrazu dna oka pozwala ocenić siatkówkę - taka fotografia obejmuje naczynia krwionośne oka i pomaga przewidywać czynniki ryzyka .

Opracowany przez ekspertów algorytm ma przewidzieć wystąpienie przyszłego poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego na równi z obecnymi badaniami mierzącymi czynniki ryzyka takiego zdarzenia. Stosując osiągnięcia dziedziny sztucznej inteligencji, uczeni byli w stanie stworzyć aplikacją zdolną do uczenia się na podstawie danych niemal 300 tysięcy pacjentów mogącą przewidzieć czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego z obrazów siatkówki z zaskakująco wysoką dokładnością.

Algorytm umożliwia, przykładowo, odróżnienie obrazów siatkówki palacza od osoby niepalącej w 71 procent przypadków. Co więcej, podczas gdy lekarze są w stanie zwykle rozróżniać obrazy siatkówki pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym od siatkówek wolnych od tej dolegliwości ludzi, wspomniana aplikacja pozwala jeszcze przewidzieć skurczowe ciśnienie krwi w granicach 11 mm Hg średnio u wszystkich pacjentów, także tych bez nadciśnienia, wyjaśniają eksperci.

Autorzy badań sądzą, że prosty obraz siatkówki może w przyszłości na szerszą skalę pomóc w analizie stanu zdrowia naczyń krwionośnych pacjenta, który jest podstawą dla oceny zdrowia układu krążenia. Według danych WHO, choroby sercowo-naczyniowe to główna przyczyna zgonów na całym świecie - z ich powodu umiera co roku około 18 milionów ludzi. Choroby te rozwijają się w wyniu zaburzeń funkcjonowania serca i naczyń krwionośnych, należą do nich głównie: choroba wieńcowa serca, choroba naczyń mózgowych, choroba reumatyczna serca. Cztery z pięciu zgonów z powodu wspomnianych chorób to zawały serca i udary mózgu.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Nature Biomedical Engineering.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X