Strona głównaChorobyArytmię powoduje alkohol, nie kofeina czy brak snu

Arytmię powoduje alkohol, nie kofeina czy brak snu

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim wynika, że na liczbę epizodów arytmii serca wpływa jedynie alkohol, istotnego związku nie mają z nią zaś: kofeina, niedobór snu, czy spanie na lewym boku.
Arytmię powoduje alkohol, nie kofeina czy brak snu [fot. Felix Wolf from Pixabay]
Eksperci uznali, że ludzie mogą być w stanie zmniejszyć ryzyko (atrial fibrillation, AF) poprzez unikanie określonych wyzwalaczy.

Odkryto, że większość czynników, które uczestnicy uważali za związane z migotaniem przedsionków, nie wpływała na tę dolegliwość. Zauważono też, że osoby z grupy monitorującej pracę serca doświadczały mniej epizodów arytmii niż osoby z grupy porównawczej.

- Najczęściej wybieranym do testów wyzwalaczem była , ale nie znaleźliśmy dowodów na krótkoterminowy związek między spożyciem tej substancji a migotaniem przedsionków. Inaczej było ze spożywaniem alkoholu - najkonsekwentniej wykazywało podwyższone ryzyko niewłaściwej pracy serca - mówi prof. Gregory Marcus z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Uczestnicy randomizowanego badania zostali zaopatrzeni w mobilny elektrokardiogram wraz z aplikacją na telefon, aby rejestrować potencjalne czynniki wyzwalające migotanie przedsionków, takie jak: picie , dostarczanie sobie kofeiny, spanie na lewym boku, spanie zbyt krótko, jedzenie obfitego posiłku, wypicie zimnego napoju, stosowanie określonej diety, ćwiczenia lub cokolwiek innego, co badani uważali za istotne dla wywoływania u nich arytmii. Jakkolwiek uczestnicy najczęściej uważali kofeinę za wyzwalacz, jej spożycie nie miało wpływu na AF. Jest to spójne z wynikami wcześniejszych badań, które pokazały, że kofeina może mieć wręcz działanie ochronne dla pracy serca.

Nowe badanie wykazało, że spożywanie alkoholu było jedynym czynnikiem, który konsekwentnie powodował znacznie więcej epizodów migotania przedsionków.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy