Strona głównaChorobyAtopowe zapalenie skóry. Jak zahamować chorobę?

Atopowe zapalenie skóry. Jak zahamować chorobę?

Według statystyk na atopowe zapalenie skóry (AZS) choruje około 20 procent ludzi na całym świecie. Schorzenie charakteryzuje się przewlekłym, nieznośnym świądem, wypryskami oraz zaczerwienioną, przesuszoną skórą. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną, ale można niwelować jej skutki.
Atopowe zapalenie skóry. Jak zahamować chorobę? [© Imcsike - Fotolia.com] AZS to choroba, która najczęściej pojawia się już we wczesnym dzieciństwie (90 proc. zachorowań przed ukończeniem 3 roku życia) i zostaje z chorym na zawsze.

- Wyróżniamy trzy etapy tej choroby: wyprysk wczesnego dzieciństwa, wyprysk atopowy późnego dzieciństwa oraz wyprysk atopowy okresu młodzieńczego - mówi nasz ekspert, dr n. med. Barbara Szpyrka, specjalista chorób skórnych i wenerologicznych, zarządzająca Oddziałem Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach.

Najgorszym objawem jest uporczywe swędzenie oraz zmiany skórne utrudniające codzienne funkcjonowanie. Na szczęście AZS, choć nieuleczalne, można zahamować m.in. odpowiednią pielęgnacją przeznaczoną dla atopowej skóry.

Po pierwsze: natłuszczenie

Z czasem objawy AZS mogą maleć. Ich nawrót może jednak spowodować brak prawidłowego natłuszczania skóry, szczególnie po wyjściu z basenu czy spod prysznica. W roli natłuszczacza doskonale sprawdza się m.in. masło Shea oraz olej z pestek moreli.

Po drugie: dermokosmetyki


Dobór odpowiedniego to dla atopowej skóry wyzwanie. - Ważne, aby kosmetyki zawierały składniki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwrodnikowych, przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i antyalergicznych - mówi dr n. med. Barbara Szpyrka. Mogą to być np. dermokosmetyki Lichtena Oryginalna Formuła, które można stosować od pierwszych dni życia we wszystkich przypadkach zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia skóry. Należy także pamiętać o tym, że dermokosmetyków i emolientów powinno używać się nie tylko w stanach podrażnienia skóry, ale także na co dzień.

Po trzecie: nawodnienie

Doskonałym reduktorem swędzenia jest chłodny prysznic a gorąca i długa kąpiel może niestety zaostrzyć stan zapalny na skórze. Po każdej kąpieli należy użyć odpowiedniego kosmetyku nawilżającego i natłuszczającego. Nawadnianie to jednak nie tylko prysznice – to także regularne picie , codziennie w ciągu dnia.

Po czwarte: odpowiednia dieta

AZS bierze się nie tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz. Warto więc udać się do dermatologa, który wskaże niedobory żywieniowe oraz rozpozna pokarmy alergenne. Niektóre produkty, takie jak np. orzechy czy czekolada mogą nasilić objawy AZS, dlatego warto albo je wyeliminować, albo ograniczyć ich spożywanie do minimum.

Przestrzegając zaleceń lekarza oraz stosując odpowiednie dermokosmetyki, można wygrać walkę z AZS i cieszyć się zadbaną skórą.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy