Strona głównaChorobyBMI a kamienie żółciowe

BMI a kamienie żółciowe

Nowe badania wykazały związek pomiędzy podwyższonym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i zwiększonym ryzykiem kamicy żółciowej.
BMI a kamienie żółciowe [© Nenov Brothers - Fotolia.com] Nowe badania pokazują związek przyczynowy pomiędzy podwyższonym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i zwiększonym ryzykiem kamicy żółciowej. Co więcej, wyniki opublikowane w magazynie Hepatology wskazują, że u kobiet prawdopodobieństwo rozwoju kamieni żółciowych jest wyższe.

Narodowy Instytut Cukrzycy, Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, NIDDK) opisuje kamienie żółciowe jak materiał podobny kamykom, który może rozwinąć się przy nadmiarze , (przyczyna 80 proc.), soli kwasów żółciowych i bilirubin znajdujących się w żółci w pęcherzyku żółciowym. Kamica żółciowa jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego, a jej leczenie znacznie obciąża budżety systemów opieki.

Uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii przeprowadzili badania z udziałem 77 679 uczestników stosując randomizację Mendla, tj. metodę wykorzystującą zmienność genetyczną do zbadanie wpływu modyfikowalnych czynników ryzyka rozwoju choroby. W ciągu 34 -letniego okresu monitorowania zdrowia badanych kamica żółciowa wystąpiła u ponad 4 tysięcy osób.

Pacjenci z kamicą żółciowej to częściej starsze kobiety, które unikały aktywności fizycznej. Ponadto chorzy ci częściej byli poddani byli hormonalnej terapii zastępczej i pili mniej niż osoby wolne od opisywanej choroby. Co więcej, analizy wykazały, że wzrost BMI był związany z większym ryzykiem kamicy żółciowej. Okazało się, że prawdopodobieństwo zachorowania wzrastało o 7 proc. na każde zwiększenie o 1kg/m2.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy