Strona głównaChorobyBadanie krwi pozwala wykryć chorobę Alzheimera

Badanie krwi pozwala wykryć chorobę Alzheimera

100-procentowo dokładne badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera.
Badanie krwi pozwala wykryć chorobę Alzheimera [© Maksym Yemelyanov - Fotolia.com] Uczeni z Rowan University w New Jersey opracowali nowe badanie krwi, które pozwala na wykrycie we wczesnej fazie.

Ta neurodegradacyjna choroba najczęściej rozwija się u osób starszych, jednakże jej wczesne oznaki mogą się ujawniać już u ludzi w wieku 40-50 lat.

Początkowo dolegliwość wywołuje , w tym osłabienie , jednak wraz z postępem choroby, pacjent tracić zdolność do samodzielnego funkcjonowania w swoim środowisku, nie potrafi zadbać o siebie, ani skutecznie się komunikować z innymi ludźmi.

Teraz amerykańscy uczeni opracowali badanie krwi, dzięki któremu można wykryć łagodne zaburzenia poznawcze występujące na dekadę przed rozwojem pełnych objawów Alzheimera.

Autorzy odkryli, że niektóre przeciwciała w ludzkiej krwi może być wykorzystywane do dokładnego wykrywania wczesnych faz choroby Alzheimera. Im wcześniej zaś znane są zagrożenia tym skuteczniej można powstrzymywać objawy.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że łagodne zaburzenia poznawcze nie w każdym przypadku rozwiną się w chorobę Alzheimera. Mogą być wywoływane także innymi chorobami czy zdarzeniami, takimi jak: uszkodzenia mózgu, , zaburzenia naczyniowe, i . Wśród badanych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi u 60 procent przeradzały się one w chorobę Alzheimera.

Jak mówią autorzy badań, nowy test krwi jest pierwszym, który używa autoprzeciwciał jako biomarkerów, dzięki którym dokładnie można określić ryzyko Alzheimera na wczesnym etapie.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy