Strona głównaChorobyBadanie oddechu zdiagnozuje raka?

Badanie oddechu zdiagnozuje raka?

W Wielkiej Brytanii właśnie testowana jest nowa nieinwazyjna metoda rozpoznawania nowotworów - test oddechowy może dać informacje o obecności raka.
Badanie oddechu zdiagnozuje raka? [Fot. koldunova_anna - Fotolia.com]
Lekarze z Addenbrooke's Hospital w Cambridge przeprowadzają testy nowego urządzenia, które na podstawie analizy oddechu może dać informacje o obecnosci już w początkowym stadium choroby.

Najpierw badani są pacjenci z podejrzeniem raka żołądka. Później testy obejmą pacjentów, którzy mogą cierpieć na raka , nerek, , i .

Test polega na 10-minutowym oddychaniu przy pomocy aparatury nazwanej Breath Biopsy. Urządzenie pozwala zgromadzić cząsteczki zawieszone w powietrzu, zwane lotnymi związkami organicznymi (LZO), które następnie są poddawane analizie w laboratorium.

Cały mechanizm opiera się na tym, że komórki w ciele wytwarzają pewne LZO, co jest elementem normalnego procesu metabolicznego. Cząsteczki trafiają do płuc, a następnie znajdują się w wydychanym powietrzu. Test za pomocą Breath Biopsy może być skuteczny w diagnozie nowotworu, ponieważ rak może powodować istotne zmiany w strukturze LZO.
Pilnie potrzebujemy opracowania nowych urządzeń, takich jak ten test oddechowy, które mogłyby pomóc we wcześniejszym wykryciu i zdiagnozowaniu raka, co da pacjentom największe szanse na przeżycie choroby. Mamy nadzieję, że dzięki temu testowi uda się znaleźć modyfikacje składu oddechu potrzebne do wczesnego wykrycia raka. To kluczowy kolejny krok w rozwoju tej technologii - wyjaśnia prof. Rebecca Fitzgerald z Cancer Research UK Cambridge Centre.
Rak jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób. W 2018 roku z jego powodu zmarło 9,6 mln ludzi na całym świecie i zdiagnozowano 17 mln nowych przypadków. Nowotwory płuc, wątroby, żołądka i jelit są najczęstszymi przyczynami zgonów z powodu raka na całym świecie (odpowiadają za cztery z dziesięciu wszystkich zgonów w wyniku raka).

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy