Strona głównaChorobyBakterie jamy ustnej mają wpływ na rozwój choroby Alzheimera

Bakterie jamy ustnej mają wpływ na rozwój choroby Alzheimera

Choroby dziąseł mają wpływ na rozwój innych dolegliwości. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim i University of Louisville pozwoliły odkryć związek między bakteriami obecnymi w zapaleniu przyzębia i rozwojem choroby Alzheimera.
Bakterie jamy ustnej mają wpływ na rozwój choroby Alzheimera [Fot. DenisProduction.com - Fotolia.com]
Przewlekłe zapalenie przyzębia to jedna z najczęstszych chorób zapalnych. Grozi ona jednak nie tylko utratą zębów, ale też może mieć istotny związek z chorobą Parkinsona. Teraz polscy badacze odkryli, że może też mieć wpływ na rozwój i nasilenie i , jak również przyczynić się do rozwoju raka przełyku i .

Główny patogen obecny przy , Porphyromonas gingivalis, jest groźny nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, może wpływać też na płuca, stawy, a także choroby neurodegradacyjne.

Wspomniana bakteria wywołująca zapalenie przyzębia zwykle dostaje się do ludzkiego organizmu w młodym wieku - jest obecna u około 20 procent ludzi. Kiedy nadmiernie się namnaża, skutkuje odpowiedzią immunologiczną i wywołuje zaczerwienienia, obrzęk, krwawienia i niszczenie tkanki dziąseł. Jak pokazują statystyki, palacze papierosów i osoby starsze to osoby odznaczają się wyższym ryzykiem infekcji.

W nowych badaniach odkryto DNA wymienionych bakterii w tkankach mógu pacjentów, którzy chorowali na chorobę Alzheimera. Co więcej, w testach na zwierzętach zaobserwowano znacznie wyższe zagrożenie rozwojem otępienia u gryzoni, u których ilość P. gingivalis była wyższa niż normalnie.

Aby zmniejszyć ryzyko nadmiernej ilość bakterii wywołujących choroby dziąseł, trzeba regularnie myć zęby, i używać nici dentystycznych. Obecnie trawają badania nad lekami, które mogłyby neutralizować szkodliwe enzymy P. gingivalis.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji i może stanowić do 60-70 proc. przypadków otępienia. Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i zależności osób starszych w wymiarze globalnym.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy