Strona głównaChorobyBakterie też mają wpływ na ryzyko zawału

Bakterie też mają wpływ na ryzyko zawału

Również bakterie żyjące w naszym organizmie mogą przyczynić się do wystąpienia zawału serca. Niektóre mikroorganizmy mogą mieć udział uczestniczyć w destabilizacji tzw. blaszek wieńcowych, co wywołuje proces prowadzący do zawału serca.
Bakterie też mają wpływ na ryzyko zawału [fot. WikiImages z Pixabay]
Na naczyniach krwionośnych mogą osadzać różne substancje, w tym , które tworzą złogi. To powoduje zawężenie naczyń i utrudnia przepływ krwi. Na złogach z kolei mogą tworzyć się zakrzepy, co z kolei grozi całkowitym zablokowaniem naczynia. Gdy taki proces zajdzie w , następuje .

Naukowcy z Università Cattolica w Rzymie postanowili sprawadzić, czy zamieszkujące nasz organizm bakterie mogą mieć jakiś udział w przebiegu tych zjawisk. W badaniu wzięło udział trzydziestu pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym i dziesięciu pacjentów z dusznicą bolesną, zespołem charakteryzującym się bólem w klatce piersiowej. Od uczestników pobrano kał dla wyizolowania bakterii i przeanalizowano u nich stan naczyń wieńcowych.

Jak ustalono, zestaw bakterii był niejednorodny w tych grupach pacjentów, jednak w złogach cholesterolowych odkryto określone drobnoustroje prozapalne. Jak się wydaje, mówią autorzy badań, występowanie tych bakterii może wywoływać reakcję zapalną i zaburzać funkcje naczyń.

Co ciekawe, odkryto też odmienny skład mikrobiomu jelitowego u pacjentów, którzy cierpieli na ostre i stabilne formy choroby. Substancje wydzielane przez te bakterie mogą oddziaływać na złogi, a następnie sprzyjać zawałom.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Z ich powodu corocznie umiera niemal 18 milionów ludzi, czyli 31 proc. wszystkich zgonów. 85 proc. tych zgonów zaś jest skutkiem zawału lub .

Badania przedstawiono podczas konferencji European Society of Cardiology:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy