Strona głównaChorobyBędzie prosty test na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera?

Będzie prosty test na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera?

To, jak szybko chodzisz i jaką masz siłę uścisku dłoni, może wskazywać, czy należysz do grupy ryzyka. Wyniki najnowszych badań Boston University School of Medicine otwierają możliwości opracowania łatwego i taniego testu. Już w najbliższym czasie mogą pojawić się leki zapobiegające Alzheimerowi. Wtedy rola diagnostyki znacząco wzrośnie.
Będzie prosty test na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera? [©  Zerbor - Fotolia.com] Badania dotyczyły grupy osób w wieku od 35 do 84 lat. Uczestnicy byli proszeni o przejście określonego dystansu tak szybko, jak potrafią (bez biegania). Mierzono także siłę uścisku ich dłoni. Następnie naukowcy śledzili ich losy przez kolejnych 11 lat.

Po analizie wyników okazało się, że w przypadku tych osób, które chodziły wolniej i miały mniejszą siłę uścisku dłoni, jest wyraźnie większe. Jakie praktyczne znaczenie mają wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Boston University School of Medicine?

- Jeśli zostaną potwierdzone, to na ich podstawie będzie można opracować prosty test, który pomagałby lekarzom stwierdzić, czy dana osoba należy do grupy ryzyka wystąpienia neurologicznych chorób związanych z wiekiem oraz udaru mózgu - mówi prof. Michael Davidson, doświadczony ekspert w zakresie badań nad chorobą Alzheimera oraz opracowywania leków na demencję.

Są już dostępne testy, które na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, pozwalają stwierdzić obecność w mózgu czynnika, który jest uważany za jej głównego sprawcę (chociaż jej dokładne przyczyny nadal są nieznane). Chodzi o blaszki białka zwanego beta-amyloidem. Jeśli jest ich zbyt dużo i nie są na bieżąco eliminowane, to odkładają się i prowadzą do uszkodzenia mózgu - niszczą strukturę neuronów i blokują przewodzenie impulsów.

Nadmiar tego białka można stwierdzić na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Robi się to m.in. przy pomocy pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), a także poprzez punkcję w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To, czy dana osoba należy do grupy ryzyka, pokazują również testy genetyczne. Jeśli tak jest, to znaczy, że w jej przypadku ryzyko zachorowania jest 2-3 razy większe.

- Wyniki takich testów stanowią dobrą motywację do zmiany stylu życia. Wiemy, że regularny ruch fizyczny, odpowiednia dieta czy pogodne usposobienie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych lub przynajmniej spowalniają jej postępy - dodaje prof. Michael Davidson.

Będziemy umieli zapobiegać chorobie Alzheimera?

dotyczy osób głównie w wieku 65+. Ryzyko zachorowania wcześniej wynosi zaledwie jeden procent. Wyraźnie wzrasta natomiast wraz z wiekiem. W wieku między 65-69 lat zapada na alzheimera 2% populacji. Wśród 90-latków choruje już 40%.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej oraz możliwościami farmakologicznymi prognozuje się, że w 2050 roku już ponad milion Polaków będzie cierpiało na chorobę Alzheimera - to trzy razy więcej niż dzisiaj. Jest jednak szansa, że w przyszłości wielu zachorowaniom uda się zapobiec.

Przez ostatnich kilkanaście lat były prowadzone zwalczających białko beta-amyloidowe. Pokazały, że niestety nie jesteśmy w stanie cofać zmian degeneracyjnych mózgu. Kończą się jednak badania kliniczne leków eliminujących blaszki białka u osób, u których jeszcze nie występują żadne objawy choroby.

- To prawda, że nic nie wskazuje na to, byśmy w najbliższym czasie umieli leczyć chorobę Alzheimera. Mam jednak nadzieję, że dzięki nowym lekom będziemy w stanie zapobiegać zmianom degeneracyjnym na etapie odpowiednio wczesnym, by nie doszło do upośledzenia funkcji poznawczych. Kluczowa byłaby oczywiście rola precyzyjnej diagnostyki. Proste i tanie testy miałyby przy tym duże znaczenie, ponieważ pozwalałby wstępnie określać grupy ryzyka. To byłby przełom, na który czekamy - podkreśla prof. Michael Davidson.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy