Strona głównaChorobyBezdech senny może być spowodowany... zbyt grubym językiem

Bezdech senny może być spowodowany... zbyt grubym językiem

Jednym z czynników bezdechu sennego może być zbyt gruby język. Okazuje się, że osoby cierpiące na wspomnianą chorobę nierzadko mają złogi tłuszczu na języku.
Bezdech senny może być spowodowany... zbyt grubym językiem  [© Ocskay Bence - Fotolia.com] Badanie pokazuje, że na językach otyłych pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym złogi tłuszczu są większe, mówią uczeni z University of Pennsylvania Medical Centre.

jest zaburzeniem, w którym zwężenie dróg oddechowych podczas snu prowadzi do zatrzymywania oddechu. Wśród objawów problemu wymienia się przewlekłe głośne chrapanie z okresowymi westchnieniami lub zadławieniami, a także senność w ciągu dnia.

Skutki choroby są jednak znacznie bardziej niebezpieczne niż zwykłe zmęczenie. Z badań wynika bowiem, że przerwy w oddychaniu oddziałują na system nerwowy zwiększając ciśnienie krwi i intensyfikując stan zapalny w tętnicach.

Otyli ludzie wydają się być bardziej narażeni na , a nowe ustalenia mogą pomóc w wyjaśnieniu związku między otyłością i opisywanym zaburzeniem.

Do testów zaproszono 90 osób otyłych dorosłych z bezdechem sennym i 90 otyłych bez tych zaburzeń. Ci, którzy doświadczali bezdechu, mieli istotnie większe języki, w tym więcej tkanki tłuszczowej na języku, niż pozostali. Znaczna część tłuszczu znajdowała się u podstawy języka.

Uczeni zapowiadają, że kolejne badania będą zostaną przeprowadzone w kierunku ustalenia, czy pozbycie się nadmiaru tłuszczu poprzez redukcję masy ciała, ćwiczenia górnych dróg oddechowych lub zabieg chirurgiczny może pomóc w leczeniu bezdechu sennego.

Skuteczna identyfikacja i leczenie bezdechu sennego jest niezbędne, aby skutecznie walczyć z innymi chorobami, w tym z , , , i .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy