Strona głównaChorobyBezdech senny może zaburzać pamięć

Bezdech senny może zaburzać pamięć

Osoby, które cierpią na bezdech senny, nie tylko zmagają się ze zmęczeniem, ale mogą też doświadczać większych kłopotów z pamięcią.
Bezdech senny może zaburzać pamięć [Fot. Howard - Fotolia.com]
Bezdech senny może osłabiać pamięć i sprzyjać rozwojowi , ostrzegają badacze z Uniwersytetu RMIT w Melbourne. Badania dowodzą, że bezdech senny może wpływać na zdolność mózgu do odczytywania i konsolidacji niektórych form .

Problemy z zapamiętywaniem są jednym z czynników depresji - bezdech senny może więc prowadzić zarówno do , jak i symptomów przygnębienia oraz Lepsze zrozumienie mechanizmów neurobiologicznych daje szanse na poprawę zdrowia psychicznego wielu pacjentów, mówią eksperci.

Zespół nocnego bezdechu dotyczy niemal stu milionów osób na całym świecie i jest efektem rozluźnienia mięśni górnych dróg oddechowych w czasie snu. Wywołuje to zatrzymanie się oddechu na kilka, a nawet kilkadziesiąt sekund, do czasu, gdy mózg wyśle wiadomość, która budzi chorego. Ta sekwencja może się powtarzać setki razy podczas nocy, a to zaburza sen i niweczy odpoczynek.

W ramach badań przeanalizowano autobiograficzną pamięć kilkudziesięciu dojrzałych osób o dzieciństwie, młodej dorosłości życiu i ostatnich lat. Okazało się, że w przypadku bezdechu sennego trudniej było pamiętać o przeszłości. Wraz z upływem czasu zdolność aktualizacji osobistych wspomnień była zmniejszona o ponad 52 proc. u osób z bezdechem sennym i o niemal 19 proc. u osób wolnych od tej choroby.

Kiedy następnie przeanalizowano pamięć semantyczną oraz epizodyczną, ustalono, że pierwsza z wymienionych jest zaburzona u pacjentów z bezdechem, podczas gdy druga pozostaje bez zmian.

Skany mózgu osób z bezdechem sennym pokazały znaczną utratę istoty szarej w regionach, które zbiegają się z sieciami pamięci autobiograficznych. W kolejnych badaniach uczeni chcą sprawdzić, czy ten sam mechanizm neurobiologiczny ma związek z depresją.

Wyniki testów są dostępne w czasopiśmie International Neuropsychology Society.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy