Strona głównaChorobyBezdech senny po udarze zwiększa ryzyko kolejnego udaru

Bezdech senny po udarze zwiększa ryzyko kolejnego udaru

Osoby po udarze mózgu, które doświadczają bezdechu sennego, są bardziej narażone na śmierć lub wystąpienie kolejnego udaru - ostrzegają medycy.
Bezdech senny po udarze zwiększa ryzyko kolejnego udaru [Fot. Rafael Ben-Ari - Fotolia.com]
W badaniach uwzględniono dane 842 osób (w średnim wieku 65 lat), które w latach 2010-2015 przeszły udar niedokrwienny spowodowany zmniejszonym dopływem krwi.

Korzystając z przenośnych urządzeń do monitorowania , uczeni odkryli, że uczestnicy doświadczali średnio 14 przerw (pełnych lub częściowych) w oddychaniu na godzinę podczas snu, z czego u 63 procent zdiagnozowano bezdech senny (były to osoby z co najmniej dziesięcioma przerwami w oddychaniu na godzinę).

W ciągu niecałych dwóch lat: 10,7 procent badanych doznało kolejnego udaru, a 14,8 procent zmarło. Jak ustalno, każda dodatkowa przerwa w oddychaniu na godzinę wiązała się z 9-procentowym wzrostem ponownego udaru lub zgonu.

Bezdech senny może być istotnym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka dodatkowych niekorzystnych efektów , ostrzegają autorzy.

Incydenty naczyniowo-mózgowe (w tym udary) stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonów i trzecią najczęstszą przyczynę niepełnosprawności. W ich wyniku następuje nagła śmierć niektórych komórek mózgowych - dzieje się tak z powodu braku tlenu, kiedy zahamowany zostaje dopływ krwi do mózgu w wyniku zablokowania lub pęknięcia tętnicy mózgowej.

Czynniki ryzyka udaru mózgu są podobne do tych związanych z chorobą wieńcową i innymi chorobami naczyniowymi. Skuteczne strategie profilaktyczne obejmują walkę z: , podwyższonym poziomem lipidów i . Trzeba też: rzucić palenie papierosów, regularnie ćwiczyć, stosować zdrową dietę i pozbyć się otyłości brzusznej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy