Strona głównaChorobyBezdech senny przyczyną depresji?

Bezdech senny przyczyną depresji?

Objawy depresji nierzadko dotyczą pacjentów cierpiących z powodu bezdechu sennego i mogą być leczone metodą CPAP (sposobem leczenia bezdechu).
Bezdech senny przyczyną depresji? [© Photographee.eu - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu Zachodniej Australii ustalili, że skuteczne leczenie spowodowało znaczną poprawę w zakresie objawów , które obejmowały m. in. myśli samobójcze.

Okazuje się, że bedech senny i depresja są ze sobą związane. Właściwie pierwsza z wymienionych chorób bywa rozpoznawana właśnie jako depresja.
Uczeni relacjonują, że ponad czterystu pacjentów cierpiących na depresję było pytanych o objawy bezdechu sennego w czasie ich diagnozowania i leczenia.

Żadna z tych osób nigdy nie została skierowana na badania w celu rozpoznania ewentualnego bezdechu sennego. Poziom depresji każdego z uczestników oceniano za pomocą kwestionariusza.

U niemal trzystu osób zdiagnozowano bezdech i rekomendowano im terapię (Continous Positive Airway Pressure - stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), w ramach której poprzez specjalne maski utrzymujace drożność przewodów oddechowych uczestnikom podawano określoną potrzebną powietrza.

Uczestnikom zalecano stosowanie CPAP minimum 5 godzin każdej nocy przez okres trzech miesięcy. Okazało się, że niemal wszyscy pacjenci pozbyli się objawów depresji.

Jak sadzą autorzy, potrzeba dalszych badań, ale moze się okazać, ze CPAP stanowi bardzo skuteczną metodę leczenia nie tylko bezdechu, ale i depresji.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy