Strona głównaChorobyBezdech senny wywołuje stan zapalny i postarza

Bezdech senny wywołuje stan zapalny i postarza

Wiek chronologiczny nie może zostać odwrócony, jednak wiek biologiczny - czyli stan zdrowia, jaki cechuje nas w porównaniu z naszymi rówieśnikami - można cofnąć. Dobre nawyki związane ze stylem życia przyczyniają się do „zdrowego starzenia się", co oznacza, że wiek biologiczny jest młodszy niż ten metrykalny. Sen zaś to jeden z głównych czynników wpływających na to, jak się starzejemy.
Bezdech senny wywołuje stan zapalny i postarza [Fot. Howard - Fotolia.com]
Zbadano związek między zespołem obturacyjnego a stanami zapalnymi i wynikającymi z nich uszkodzeniami narządów. Choroba sprzyja powstawaniu i utrzymywaniu się .

Stan zapalny ma związek ze zmianami neurokognitywnymi, nastrojem, zachowaniem, funkcją sercowo-naczyniową i metabolizmem, a także wieloma chorobami, w tym przewlekłą , zaburzeniami erekcji, chorobami oczu i nowotworami.

W badaniach skoncentrowano się na dwóch specyficznych cytokinach prozapalnych, czyli substancjach wydzielanych przez określone komórki układu odpornościowego. Sprawdzono, jak wpływają one na komórki, by lepiej zrozumieć różne mechanizmy zapalenia, co z kolei może pomóc opracować lepsze metody leczenia.

Obecnie najczęstsze metody leczenia bezdechu sennego to chirurgiczne usunięcie migdałków u dzieci oraz zastosowanie aparatów CPAP u dorosłych. Jednak bardziej precyzyjne leczenie może obejmować też witaminę C lub przeciwutleniacze pochodzenia roślinnego, które pomogą odwrócić szkody wywoływane przez procesy zapalne i chronić organizm przed przyszłymi uszkodzeniami.
Być może uda się też określić biomarkery, które wskazują na wyjątkową podatność danej osoby na stan zapalny, a dzięki temu poprawione zostaną metody korygujące i zapobiegające uszkodzeniom komórkowym. Takie terapie mogą cofnąć , prowadząc do dłuższego, zdrowszego życia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy