Strona głównaChorobyBezdech senny zwiększa ryzyko demencji

Bezdech senny zwiększa ryzyko demencji

Nowe badanie przeprowadzone na Monash University wykazało, że obturacyjny bezdech senny ma związek ze zwiększonym ryzykiem demencji.
Bezdech senny zwiększa ryzyko demencji [© laurent hamels - Fotolia.com]
Ciężka postać jest powiązana ze wzrostem białka beta-amyloidu, które gromadzi się w tkankach mózgu i zwiększa ryzyko , ostrzegają eksperci.

W badaniu wzięły udział 34 osoby z niedawno zdiagnozowanym nieleczonym obturacyjnym bezdechem sennym i 12 osób bez objawów zaburzeń snu. U uczestników sprawdzono związek pomiędzy ilością amyloidu mózgu (za pomocą badania PET) i pomiarami snu, danymi demograficznymi i .

U osób z bezdechem sennym ilość amyloidu była większa, a ponadto cechowały się one gorszą wydajnością snu i krótszą fazą snu N3 (okresem regeneracji, w którym organizm sam usuwa szkody i się leczy).

jest powszechnym zaburzeniem snu, dotykającym około jednego miliarda ludzi na całym świecie. Jest ono spowodowane zapadaniem się dróg oddechowych podczas snu, co skutkuje czasowymi spadkami poziomu tlenu i wybudzeniami ze .
Odkrycie związku między zwiększoną ilością amyloidu w mózgu u pacjentów z bezdechem sennym umożliwia dalsze badania, które sprawdzą możliwy wpływ leczenia bezdechu na zmniejszenie ryzyka demencji - mówią uczeni.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy