Strona głównaChorobyBezsenność może być dziedziczna

Bezsenność może być dziedziczna

Jeśli często doświadczasz kłopotów ze snem i to pomimo pewnych zmian nawyków związanych z higieną snu, prawdopodobnie masz to genach...
Bezsenność może być dziedziczna [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com] Uczeni zidentyfikowali czynniki genetyczne, które mogą sprzyjać rozwojowi zaburzeń snu. Okazało się, że odpowiadają za to określone warianty chromosomu 7. Co ciekawe, anomalia w tym samym chromosomie mają związek z zaburzeniami psychicznymi oraz pewnymi chorobami fizycznymi, np. mukowiscydozą czy .

Lepsze zrozumienie mechanizmów odpowiadających za bezsenność będzie miało kluczowe znaczenie dla opracowania nowych metod leczenia, mówią uczeni z University of California w San Diego.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że bezsenność może mieć genetyczne zależności. Jednak wiele wcześniejszych analiz brało pod uwagę bliźnięta, których wysoka zgodność genetyczna nie szła w parze ze stylem życia. Teraz w testach wzięła udział bardzo duża grupa badanych (Obejmującą 33 tysiące osób) i użyto również innej definicji bezsenności, zgodnie z którą insomnia dotyczy ona jedynie ludzi, którzy mają kłopoty ze snem przez całe życie.

Wyniki sugerują, że bezsenność jest związana z mutacją genetyczną na siódmym chromosomie, a także dziewiątym wśród osób pochodzenia europejskiego. Wariant na siódmym chromosomie jest zbliżony do genów, które wpływają na rozwój mózgu, a także na poziom spożycia .

Ze względu na przewlekłość, insomnia wiąże się z poważnymi zaburzeniami w jakości życia. Ulega obniżeniu w wielu dziedzinach: funkcjonowaniu fizycznym; poziomie odczuwania bólu, ogólnym samopoczuciu; funkcjonowaniu społecznym; poziomie problemów , .

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X