Strona głównaChorobyBezsenność może sprzyjać tętniakom

Bezsenność może sprzyjać tętniakom

Bezsenność może być czynnikiem ryzyka krwawienia do mózgu z pękniętego tętniaka, wraz z innymi czynnikami, takimi jak palenie papierosów i nadciśnienie.
Bezsenność może sprzyjać tętniakom [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Ponad 3 proc. ludzi na całym świecie dotyczą malformacje naczyń krwionośnych w mózgu zwane tętniakami wewnątrzczaszkowymi, z których większość nigdy nie pęknie. Jednakże 2,5 proc. wewnątrzczaszkowych pęka, wywołując krwotok podpajęczynówkowy, zwany także krwawieniem do mózgu. Krwawienie to jest rodzajem udaru, który ma miejsce, gdy naczynie krwionośne na powierzchni mózgu pęka i krwawi do przestrzeni między mózgiem a czaszką.

- Pęknięte tętniaki są wysoce śmiertelne. Stąd bardzo istotne jest określenie modyfikowalnych czynników ryzyka, które mogą pomóc w zapobieganiu pęknięciu tętniaków - mówi prof. Susanna C. Larsson z Karolinska Institutet w Sztokholmie.

Medycy chcieli ustalić, czy różne czynniki były związane z tętniakiem wewnątrzczaszkowym i/lub jego pęknięciem. Wzięto pod uwagę nie tylko znane zagrożenia jak palenie papierosów i , ale także oceniano związek między tętniakami a piciem , snem, aktywnością fizyczną, wskaźnikiem masy ciała (BMI), poziomem glukozy we krwi, obecnością , poziomem cholesterolu, przewlekłym i czynnościami nerek.

Jak odkryto:

Genetyczna predyspozycja do wiązała się z 24-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia tętniaka wewnątrzczaszkowego i krwotoku podpajęczynówkowego.

Ryzyko tętniaka wewnątrzczaszkowego było około trzy razy wyższe u palaczy w porównaniu z osobami niepalącymi.
Zagrożenie tętniakiem wewnątrzczaszkowym było niemal trzykrotnie wyższe na każde 10 mmHg zwiększenia rozkurczowego ciśnienia krwi.

Nadmiar triglicerydów i wysoki BMI nie wykazały zwiększonego ryzyka tętniaka wewnątrzczaszkowego i krwotoku.

- Badania potwierdzają, że czynniki ryzyka, które można zmienić lub którymi można zarządzać, mogą wpływać na tętniaki mózgu i ryzyko krwotoku. Kiedy to zostanie potwierdzone, trzeba włączyć tę wiedzę do programów profilaktycznych i terapii - mówi prof. Larsson.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy