Strona głównaChorobyBezsenność skutkuje demencją

Bezsenność skutkuje demencją

Jeśli niedosypiasz, grozi ci demencja, ostrzegają amerykańscy badacze.
Bezsenność skutkuje demencją [© glisic_albina - Fotolia.com] Osoby, które cierpią na w średnim wieku, mogą być bardziej narażone na w starszych latach.

Uczeni z Washington University w St. Louis mówią, że już jedna doba bezsenności zwiększa w mózgu ilość beta-amyloidu, białka związanego z . Co więcej, jeżeli problemy z zasypianiem utrzymują się przez co najmniej tydzień, odnotowuje się również wzrost poziomu białka tau, które także ma związek z uszkodzeniem mózgu charakterystycznym w chorobie Alzheimera i innych chorobach neurologicznych.

Przebadano 17 zdrowych osób w wieku pomiędzy 35 i 65 lat, które nie doświadczały zaburzenia snu czy . Przez dwa tygodnie wszyscy nosili urządzenie na nadgarstek, które każdej nocy monitorowało czasu snu. Pięć pierwszych nocy uczestnicy spędzili w swoim własnym domu, a kolejne w laboratorium (w zaciemnionym, przestronnym, dźwiękoszczelnym pomieszczeniu). Badani mieli podczas snu w uszach słuchawki słuchawki i zostali podłączeni pod elektrody, które pozwalały na monitorowanie fal mózgowych.

Część uczestników mogła spać spokojnie, a części kilkukrotnie przeszkadzano w nocnym odpoczynku za pośrednictwem różnych dźwięków w słuchawkach tak, by ludzie ci nie mogli osiągnąć fazy głębokiego snu. Rankiem następnego dnia osoby, które nie mogły dobrze wypocząć, wskazywały, że czują się zmęczeno, chociaż rzadko pamiętały, że wybudzały się w nocy. Badacze mierzyli poziomy białek beta-amyloidu i białka tau w płynie otaczającym mózg i rdzeń kręgowy u wszystkich uczestników.

Po kilku miesiącach powtórzono badania, ale tym razem przeszkadzano w śnie osobom, które wcześniej mogły się wysypiać. Kiedy porównano poziom beta-amyloidu i białka tau w mózgu każdego uczestnika po pierwszej nocy przerwanego snu z tym sprzed okresu bezsenności, okazało się, że u osób po „niewyspanej nocy" nastąpił 10-procentowy wzrost poziomu beta-amyloidu. Po tygodniu bezsenności odnotowano także zwiększenie ilości białka tau.

Autorzy badań sądzą, że częsty niedobór snu w średnim wieku może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w późniejszym życiu.

Badania opublikowano w czasopiśmie Brain

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X