Strona głównaChorobyBiałka, które zatrzymują HIV?

Białka, które zatrzymują HIV?

Naukowcy z Wlk. Brytanii rzucili nowe światło na sposób, w jaki białka w organizmie potrafią zwalczać ludzki wirus niedoboru odporności (HIV-1). Badacze z Uniwersytetu w Manchesterze i Państwowego Instytutu Badań Medycznych przy Radzie Badań Medycznych w Wlk. Brytanii oferują nowatorski plan nowych terapii zwalczających zakażenie HIV.
Białka, które zatrzymują HIV?

W toku wcześniejszych badań zespół naukowców z Francji i USA zaobserwował, że białko o nazwie SAMHD1 potrafi powstrzymać replikację HIV w grupie leukocytów zwanych komórkami mieloidalnymi. W ramach ostatnich badań brytyjski zespół wykazał, jak białko SAMHD1 zapobiega replikacji wirusa w tych komórkach, otwierając drogę do opracowania leków naśladujących ten proces biologiczny, aby wykluczyć możliwość replikacji HIV w komórkach wartowniczych układu immunologicznego.

Zespół wywołał ekspresję białka SAMHD1 w szczepie BL21 Escherichia coli i oczyścił za pomocą chromatografii powinowactwa Strep-Tactin i chromatografii wykluczania. Naukowcy wprowadzili selen oznaczany do białka poprzez dodanie określonej pożywki hodowlanej za pomocą selenometioniny. Przeanalizowali również produkty hydrolizy kwasów nukleinowych za pomocą elektroforezy żelowej, stosując 15% żele poliakrylamidowe na substratach kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) i 1,5% żel agarozowy na substratach kwasu rybonukleinowego (RNA).

"HIV to jedna z najpowszechniejszych, przewlekłych chorób zakaźnych na świecie, dlatego poznanie jej biologii ma decydujące znaczenie dla opracowania nowych związków antywirusowych" - podkreśla autorka naczelna dr Michelle Webb, kierowniczka badań z Wydziału Biomedycyny Uniwersytetu w Manchesterze.

"Wykazano, że białko SAMHD1 zapobiega replikacji wirusa HIV w niektórych komórkach, ale nie wiadomo było dokładnie, jak to się dzieje" - wyjaśnia. "W toku naszych badań odkryliśmy, że białko SAMHD1 jest w stanie rozkładać deoksynukleotydy, które są budulcem niezbędnym do replikacji wirusa. Jeżeli będziemy mogli powstrzymać replikację wirusa w tych komórkach, to będziemy w stanie zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na inne komórki i zatrzymać postępowanie infekcji."

Wypowiadając się na temat wyników badań, współautor, dr Ian Taylor z Państwowego Instytutu Badań Medycznych, stwierdził: "Teraz chcielibyśmy precyzyjniej zdefiniować, na poziomie molekularnym, funkcję białka SAMHD1. To otworzy drogę do nowych podejść terapeutycznych do HIV-1, a nawet do opracowania szczepionki."

Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, zostały dofinansowane z projektu NIMBL (Choroby mózgu i choroby toczniopodobne o podłożu immunologicznym powiązane z nukleazą: historia naturalna, patofizjologia, diagnostyka i metody terapeutyczne z zastosowaniem do innych chorób autoimmunizacyjnych), który otrzymał 5,4 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Więcej informacji:

Nature:


NIMBL:


Unijne badania naukowe w medycynie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy