Strona głównaChorobyBierne palenie zwiększa ryzyko AMD

Bierne palenie zwiększa ryzyko AMD

Palenie szkodzi - to wiedza już chyba wszyscy. Do listy problemów zdrowotnych, jakie może powodować, trzeba dopisać związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.
Bierne palenie zwiększa ryzyko AMD [© Péter Mács - Fotolia.com] Jak wykazują badania, zarówno osoby palące, jak i ich mają podwyższone ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.

Zespół z University of Cambridge przeprowadził badania, że palenie jest związane z zaburzeniami widzenia. Uczeni monitorowali zdrowie osób palących i ich niepalących partnerów oraz zwracając szczególna uwagę na rozwój związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej ().

AMD to choroba stanowiąca główną przyczynę utraty wzroku u osób powyżej 60 lat. Polega ona na zwyrodnienie plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki. AMD powoduje zaburzenie widzenia centralnego niezbędnego do wykonywania podstawowych codziennych czynności.

W badaniu wzięło udział 435 osób z AMD i ich 280 partnerów. Im więcej dany uczestnik palił, tym bardziej prawdopodobne był, że rozwinie się u niego AMD.

Wypalanie paczki papierosów codziennie przez czterdzieści lat wiąże się z trzykrotnie wyższym ryzykiem AMD w porównaniu do niepalących osób. na 20 lub więcej lat zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju choroby do poziomu cechującego tych, którzy nigdy nie palili. Ludzie mieszkający z palaczami cechowali się dwukrotnie wyższym ryzykiem AMD niż pozostali.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X