Strona głównaChorobyBłonnik niezbędny szczególnie przy cukrzycy i nadciśnieniu

Błonnik niezbędny szczególnie przy cukrzycy i nadciśnieniu

Dieta bogata w błonnik jest wspomaga pracę jelit i chroni przed nadmiernym poziomem cholesterolu. Okazuje się, że składnik ten jest szczególnie przydatny osobom z nadciśnieniem i cukrzycą, może bowiem osłabić u nich zagrożenie chorobami serca.
Błonnik niezbędny szczególnie przy cukrzycy i nadciśnieniu [fot. Pexels z Pixabay]
Jak wiadomo, diabetycy i nadciśnieniowcy są bardziej niż inni narażeni na . Indyjscy lekarze radzą, by ludzie ci dostarczali sobie większe ilości , a będą mogli liczyć na obniżenie ryzyka .

Statystyki pokazują, że choroby serca są pierwszą przyczyną śmierci na całym świecie - odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów. Nadciśnienie i cukrzyca zaś są jednymi z głównych czynników rozwoju tych dolegliwości. Można je jednak osłabiać nie tylko dzięki lekom, ale i odpowiedniemu stylowi życia.

W badaniu wzięło udział 200 osób, które przez sześć miesięcy wysyłały medykom zdjęcia swoich posiłków, a także na bieżąco, telefonicznie informowały autorów o tym, co i w jakich ilościach jedzą.

Okazało się, że stosowanie diety bogatej w błonnik skutkowało znacznym osłabieniem paru czynników ryzyka, w tym obniżeniem poziomu o 9 proc., trójglicerydów o 23 proc., skurczowego o 15 proc. i cukru we krwi 28 proc.

Do bogatych źródeł błonnika należą: otręby, ryż brązowy, razowe pieczywo, czarne jagody, maliny, porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe oraz warzywa, w tym: marchew, pietruszka, bób, pomidory, , etc. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, jedzenie około 400 gramów warzyw i owoców dziennie powinno dostarczyć zalecanej ilości błonnika.

Wyniki badań przedstawiono podczas tegorocznego spotkania American College of Cardiology w Dubaju.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy