Strona głównaChorobyBól bioder - małe objawy, duży problem

Ból bioder - małe objawy, duży problem

Dolegliwości związane ze stawem biodrowym dotykają coraz większej grupy osób. Twierdzenie, że jest to problem wyłącznie osób starszych mija się z prawdą, ponieważ może on dotyczyć praktycznie każdego, bez względu na płeć, czy wiek. To co niezwykle istotne, w przypadku tego stawu ból powinien nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u ortopedy.
Ból bioder - małe objawy, duży problem [Fot. stockdevil - Fotolia.com] Biodro może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku, ale również długotrwałego uprawiania sportu. Szczególnie narażeni na problemy w obrębie tego stawu są zawodnicy dyscyplin takich jak piłka nożna, sporty walki, hokej, wioślarstwo czy gimnastyka artystyczna, w których wymagana jest intensywna praca dolnych partii naszego ciała.

– Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że problemy z biodrem mogą dopaść niemal każdego, niezależnie od płci czy wieku. Wiele osób ignoruje pierwsze sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm, takie jak ból, czy ograniczenie ruchu w stawie – mówi Jacek Mazek, lekarz ortopeda w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

Konsultacja z ortopedą pozwoli dokładnie określić przyczynę powstawania dolegliwości. Ból bioder może towarzyszyć chorobom kręgosłupa, czy też chorobom ginekologicznym w przypadku kobiet lub chorobom układu moczowego.

Postawienie prawidłowego rozpoznania i podjęcie prawidłowego leczenia jest warunkiem sukcesu. Ortopeda, który poprzez badanie lekarskie i wykonanie badań obrazowych stwierdzi, gdzie występuje problem, może podjąć odpowiednie leczenie. Podstawowym badaniem obrazowym wykonywanym w celu diagnostyki jest badanie RTG zawsze w dwóch projekcjach – projekcja AP i projekcja osiowa obu stawów. Dodatkowymi badaniami jest badanie i USG.

Podjęcie prawidłowego leczenia pozwala na uratowanie stawu przed chorobą zwyrodnieniową. Wśród najpopularniejszych chorób stawu biodrowego należy wymienić konflikt udowo-panewkowy, którego leczenie polega na usunięciu nieprawidłowości jakimi są wyrośla w okolicy szyjki kości udowej i w okolicy brzegu panewki, które podczas wykonywania ruchu zgięcia i rotacji uszkadzają lub niszczą obrąbek lub chrząstkę. Pozostałe konflikty w stawie biodrowym to konflikt udowo kulszowy pomiędzy krętarzem małym, a guzem kulszowym, a także konflikt powiększonego lub przerośniętego kolca biodrowego przedniego dolnego z szyjką kości udowej. Choroby te są przyczyną uszkodzeń chrząstki oraz obrąbka stawowego i w dalszych etapach mogą powodować rozwinięcie choroby zwyrodnieniowej.

– Stawiając rozpoznanie konfliktu udowo-panewkowego, konfliktu kulszowo-udowego, czy uszkodzenia obrąbka stawowego, możemy w leczeniu wykorzystać technikę artroskopową. Dzięki artroskopii możemy m.in. przyszyć oderwany obrąbek, wykonać jego rekonstrukcję, naprawić chrząstkę stawową wykorzystując błony i żele wypełniające ubytki chrząstki oraz usunąć zmiany w stawie i jego okolicy powodujące konflikty udowe, które prowadzą do uszkodzeń i obrąbka, a w dalszym etapie do rozwoju choroby zwyrodnieniowej, której leczenie polega na wymianie stawu na protezę – tłumaczy ortopeda.

To, co niezwykle istotne, po zabiegu artroskopii pacjenci bardzo szybko mogą rozpocząć rehabilitację. Już następnego dnia po operacji trafiają do rehabilitantów w ramach tzw. rehabilitacji przyłóżkowej. Cały proces odzyskiwania pełnej sprawności trwa około pół roku.

– Nie leczone lub też źle leczone choroby stawu biodrowego mogą doprowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej. W takich przypadkach bardzo często zdarza się, że gdy pacjent przychodzi do nas na konsultację jest już za późno, aby przykładowo podjąć leczenie techniką małoinwazyjną jaką jest artroskopia, ponieważ mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. Jedynym prawidłowym leczeniem jest wówczas wymiana stawu na protezę, czyli sztuczny staw. Wczesne wykrycie chorób stawu biodrowego pozwala więc uratować staw przed protezą w młodym wieku, dlatego dbajmy o stawy i nie lekceważymy pierwszych objawów – podsumowuje doktor Mazek.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X