Strona głównaChorobyBól kręgosłupa szyjnego? Pomogą proste ćwiczenia

Ból kręgosłupa szyjnego? Pomogą proste ćwiczenia

Długie przebywanie w jednej pozycji, siedzenie przed ekranem monitora, a nawet zły materac czy nieodpowiednio dobrana poduszka mogą wywołać ból szyi. Na dolegliwości kręgosłupa szyjnego narzekają najczęściej pracownicy biurowi, ale nie tylko ich dotyczy ten problem zdrowotny. Gdy uskarżamy się na ból szyi możemy spróbować kilku prostych ćwiczeń, które pozwolą uniknąć kontuzji w obrębie kręgosłupa szyjnego.
Ból kręgosłupa szyjnego? Pomogą proste ćwiczenia [© Jane Doe - Fotolia.com] szyjny jest najbardziej ruchomym odcinkiem kręgosłupa, jego podstawową funkcją jest zapewnienie podparcia i ruchomości głowy. Bolesność zazwyczaj powoduje spanie na niedopasowanej poduszce, nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia przy , ale również stres i emocje, które przyczyniają się do powstawania napięcia w okolicach barków.

Najlepsze lekarstwo – regularne ćwiczenia

- Na dolegliwości szczególnie narzekają osoby pracujące w trybie w biurach. Mocne mięśnie szyi i karku zapewniają stabilność dla tego odcinka kręgosłupa i chronią przed powstawaniem kontuzji. Warto poświęcić więc takim ćwiczeniom 10-15 minut każdego dnia – radzi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.

W profilaktyce bólów szyi należy pamiętać o prawidłowej sylwetce podczas siedzenia. Warto zwrócić uwagę, żeby biurko czy laptop nie były za nisko, co wymusi zbytnie pochylenie sylwetki w przód. Osoby z wadą wzroku powinny zadbać o odpowiednią korektę, żeby nie prowokować wychylania się do przodu. - Mięśnie karku potrafią długo pracować, bez oznak , lecz należy bezwzględnie robić sobie przerwy w siedzeniu w jednej pozycji – wysiłek statyczny jest niekorzystny dla mięśni. Co godzinę, półtorej powinniśmy przeciągnąć się, wyciągnąć się w górę oraz zafundować sobie krótką gimnastykę kręgosłupa szyjnego – mówi Marcin Baranowski.

A tak można to zrobić: Należy usiąść głębiej na krześle, oprzeć odcinek lędźwiowy kręgosłupa o oparcie krzesła, wyprostować się, opuścić lekko barki w dół i do tyłu. W tej pozycji, patrząc przed siebie dobrze jest kilkakrotnie przyciągnąć brodę w tył i leciutko w dół (ten ruch zwany fachowo retrakcją – relaksuje stawy i rozciąga mięśnie krótkie karku). Należy także wykonać kilka powolnych skłonów w przód i wyprostów kręgosłupa szyjnego – bez nadmiernego prostowania w tył. Następnie dobrze jest wykonać skręty głowy w lewo i w prawo oraz krążenie barkami. Kilka głębszych, spokojnych oddechów powinno korzystnie wpłynąć na rozluźnienie mięśni barków.

Kilka zasad wartych zapamiętania:
  • W trakcie rozmowy telefonicznej trzymaj słuchawkę w dłoni, nie podtrzymuj jej barkiem, to wymusza na szyi bardzo nienaturalny skręt.
  • Monitor komputera w pracy czy w domu pamiętaj, by ustawić na wprost oczu.
  • Zadbaj o dopasowaną i anatomiczną poduszkę. Nie warto oszczędzać na tym produkcie, gdyż może ona uchronić nas w przyszłości przed powstaniem stanów zwyrodnieniowych odcinka szyjnego. Najlepiej wybierać wśród poduszek, które wykonane są z materiału, który pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu głowy i szyi.
  • W wietrzne dni chroń kark przed przewianiem, dotyczy to również jazdy jakimkolwiek środkiem lokomocji.

Napięcie, które nierzadko odczuwamy w odcinku szyjnym, można obniżyć za pomocą ciepłych okładów. Można wykonać je samodzielnie w domu. Będziesz potrzebować do tego zwykłego ręcznika i miski z ciepłą wodą. Pamiętaj: woda nie może być gorąca! Możesz również użyć maści albo plastrów rozgrzewających, które są dostępne w każdej aptece.

Konieczna wizyta u specjalisty

Ból w odcinku szyjnym może być efektem zmian zwyrodnieniowych, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Długo utrzymująca się bolesność jest pierwszym sygnałem, że należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który skieruje nas na konkretne badania i fizjoterapię. Zmiany na tle zwyrodnieniowym mogą objawiać się dodatkowo silnymi bólami głowy, sztywnością karku, a nawet prowadzić do omdlenia. Często jest to tak zwany ból promieniujący, który może obejmować poza szyją również barki, a nawet całą rękę. Bolesność, o której mowa, powstaje najczęściej w wyniku ucisku różnych struktur na nerwy szyjne. W tym wypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty oraz wykonanie badań, takich jak USG, RTG czy rezonans magnetyczny. To dopiero pozwoli lekarzowi przedsięwziąć następne kroki i zlecić odpowiednia rehabilitację prowadzoną przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę - Nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą być trudne do odwrócenia – ostrzega Marcin Baranowski.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:42:35, 05-04-2017 ~gość: 109.173.221.xxx

    No właśnie, nie można lekceważyć bólów kręgosłupa. Nawet jeśli nie jest on intensywny i natarczywy. Tak naprawdę lepiej jest usłyszeć, że nic poważnego się nie dzieje i poddać się łagodnemu leczeniu niż walczyć z bólem samemu, a później przez wiele lat zmagać się z poważnym schorzeniem. Ostatnio szukałam właśnie jakiś metod na zapobieganie bólom kręgosłupa, bo prowadzę siedzący tryb życia. Natrafiłam też na stronę, gdzie mają w ofercie różne metody leczenia i masaże. Może sobie sprawię jakiś rozluźniający, bo jednak 8h przy biurku tez nie jest najzdrowsze, a i lata nie te
    ... zobacz więcej
  • 17:51:39, 31-05-2017 wesolysenior

    mnie na ból kręgosłupa pomagają ćwiczenia zalecone przez ortopedę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy