Strona głównaChorobyBól pleców a ryzyko śmierci

Ból pleców a ryzyko śmierci

Ból pleców u kobiet w starszym wieku może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Z badań medyków z Boston Medical Center wynika, że przewlekły i uporczywy ból w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa wiązał się z 20-procentowym zwiększeniem ryzyka szybszej śmierci w przypadku kobiet po 65 roku życia.
Ból pleców a ryzyko śmierci [Fot. Fotolia_196433928_Witalij Sowa - Fotolia.com]
Lekarze odkryli, że seniorki cierpiące na przewlekły mają istotnie wyższe ryzyko niż ich równieśniczki bez tej dolegliwości. Skąd taki związek? Być może znaczenie ma tu związana z silnym bólem . Silne bodźce bólowe, z obawy przed nasileniem objawów, często wpływają na rezygnację z różnych codziennych czynności. To z kolei sprzyja nadwadze i rozwojowi różnych przewlekłych chorób, a w konsekwencji przedwczesnej śmierci.

Ból pleców to powszechna dolegliwość i niemal każdy w jakimś momencie swojego życia się z nim zmaga. Problem w ciągu ostatnich dekad się pogłębia - niepełnosprawność wywoływana bólem pleców globalnie zwiększyła się o 50 proc. od roku 1990. Ma to związek zarówno ze zmianami w stylu życia, w tym ze spędzaniem wielu godzin , a także ze starzeniem się licznych społeczeństw.

Lekarze przez 14 lat monitorowali stan zdrowia kilku tysięcy kobiet w wieku powyżej 65 lat. Okazało się, że przewlekły ból pleców zwykle oznaczał znaczne ograniczenie codziennych aktywności. Lumbago często prowadziło do niepełnosprawności i zapowiadało wyższe prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci. Kiedy ból wiązał się z niezdolnością do przejścia krótkiego odcinka i przygotowania sobie posiłków, oznaczał o 47 proc. wyższe ryzyko wczesniejszego zgonu, gdy zaś prowadził do spowolnienia chodzenia i wstawania z krzesła, oznaczał wyższe prawdopodobieństw szybszej śmierci o dwadzieścia kilka procent.

Wyniki badań są dostępne w The Journal of General Internal Medicine.

Na podsatwie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 13:44:38, 21-01-2019 Jadwiga Bu.

    Najlepsze na bóle pleców są maści końskie, stosuję wymiennie Bione i MedicProgress konopną.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy