Strona głównaChorobyBotoks pomocny przy nietrzmaniu moczu

Botoks pomocny przy nietrzmaniu moczu

Choć wielu ludziom botoks kojarzy się przede wszystkim z wygładzaniem zmarszczek (w tym z nienaturalnymi twarzami celebrytów), ma także inne zastosowania. Jednym z nich jest skuteczność w leczeniu kłopotliwej dolegliwości - nietrzymania moczu.
Botoks pomocny przy nietrzmaniu moczu [© nikilitov - Fotolia.com] Botoks a nietrzymanie moczu

Uczeni odkryli, że (toksyna botulinowa typu A), ta sama toksyna, która powoduje zagrażające życiu zakażenia żywności znane jako zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm) - może być stosowana zamiast zabiegu chirurgicznego lub innych inwazyjnych zabiegów mających na celu usunięcia uwarunkowań powodujących problemy z kontrolą pęcherza.

Jak mówią uczeni z Houston Methodist Center for Restorative Pelvic Medicine, Botoks daje dwa różne rodzaje efektów w chorobie . Po pierwsze blokuje zakończenia nerwowe przy mięśniach, które są odpowiedzialne za skurcze pęcherza. Po drugie blokuje wrażenie zmysłowe wiążące się z informacją z mózgu dotyczącą częstotliwości i pilności oddania moczu. Jest to pomocne u osób, które nazbyt często odczuwają konieczność skorzystania z łazienki.

Botoks - lek wszechstronny?

W ostatnich latach stwierdzono, że Botoks jest przydatny przy wielu schorzeniach, w tym w leczeniu przewlekłych , skurczy mięśni, nadmiernego pocenia się, zeza. W terapii nietrzymania moczu można stosować ten sam Botoks, który jest wykorzystywany do wygładzania , przy czym używa się większych ilości substancji o mniejszej sile działania.

Tajwańskie badania

W jednym z badań uczestniczyli pacjenci z nadreaktywnym pęcherzem, u których standardowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Chorym zrobiono jeden zastrzyk z Botoksu bezpośrednio do pęcherza za pomocą cewnika. Po czterech tygodniach u pacjentów odnotowano znaczącą poprawę - istotnie zmniejszyła się częstotliwość oddawania moczu i uczucie natychmiastowej konieczności skorzystania z łazienki.

Badania Uniwersytetu stanowego Kansas

W ramach testów sprawdzono zastosowanie Botoksu w tak zwanym neurogennym pęcherzu moczowym, w którym brak kontroli jest spowodowany zaburzeniami w mózgu, rdzeniu kręgowym lub wywołany stanem nerwów.

Ponieważ od 2011 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zaaprobowała Botoks jako lek na neurogenny pęcherz. Okazało się, że spośród 59 pacjentów, 34 zdecydowało się na zabieg operacyjny w związku z nietrzymaniem moczu, a 25 wybrało leczenie Botoksem. U obu grup objawy choroby zostały skutecznie osłabione.

Wyniki badań przedstawiono na corocznym spotkaniu American Urological Association w Orlando.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy