Strona głównaChorobyBuraki pomogą obniżyć nadciśnienie

Buraki pomogą obniżyć nadciśnienie

Buraki mogą być pomocne w walce z nadciśnieniem. Znajdujące się w tych warzywach azotany okazały się ponad 100 razy silniejszy niż potas w ochronie przed wywołanym solą wzrostem ciśnienia krwi.
Buraki pomogą obniżyć nadciśnienie [Fot. ulada - Fotolia.com]
Z badań na szczurach wynika, że buraki pomagają uchronić się przed nadciśnieniem, które rozwija się z powodu nadmiaru .

Dodanie buraków lub azotanów do słonych produktów pomaga w zapobieganiu , wskazują eksperci z American Heart Association.

Większość ludzi na świecie zużywa około dwa razy więcej soli niż zalecają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. Duża ilość sodu i niedostateczna dawka potasu w diecie mogą przyczyniać się do nadciśnienia, przez co zwiększają ryzyko chorób serca i . I chociaż wiedza o zagrożeniach związanych z solą jest już powszechna, ciągle wielu ludzi dostarcza sobie nadmiernych dawek tej przyprawy.

W ramach testów uczeni podawali szczurom pokarm o dużej zawartości soli i niewielkie dawki soku z buraków lub azotanów (znajdujących się też w korzeniach i warzywach liściastych, takich jak szpinak, sałata, czy ). Ustalono, że dodatek azotanów był ponad 100 razy silniejsze niż potas w ochronie przed rozwojem nadciśnienia. Według autorów, takie efekty powinny być również obserwowalne u ludzi, co oznacza, że w zasięgu ręki mamy sposób na zmniejszenie zagrożenia związanych z .

Lekarze wskazują nadmiar sodu w diecie (którego głównym źródłem w naszym jadłospisie jest sól) to jeden z najczęstszych czynników rozwoju nadciśnienia, ono zaś jest odpowiedzialne za choroby serca, które stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie. Zbyt duża dawka soli diecie jest częsta nie tyle z powodu nadmiernego korzystania z tej przyprawy w domowej kuchni, ile w wyniku stosowania jej w dużych ilościach do produkcji różnych artukułów (chleba, , ketchupu, etc.).

O badaniach można przeczytać w magazynie Hypertension.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy