Strona głównaChorobyCOVID-19 - osłabienie smaku i węchu oraz duszności utrzymują się najdłużej

COVID-19 - osłabienie smaku i węchu oraz duszności utrzymują się najdłużej

Pacjenci z łagodną formą zakażenia COVID-19 doświadczają znacznie zwiększonego, trwalszego osłabienia poczucia smaku i węchu. Dotyczy to również przedłużających się duszności. Szczególnie dotknięte tymi objawami są kobiety i osoby starsze.
COVID-19 - najdłużej trwa osłabienie smaku i węchu oraz duszności
Ostatnich kilkanaście miesięcy nauczyło nas, że istnieją różne objawy i skutki . Zdecydowana większość osób, które zachorują na tę chorobę, doświadcza łagodnych objawów i pokonuje dolegliwość w ciągu dwóch do trzech tygodni. Tacy ludzie wzięli udział w badaniach Aarhus University Hospital i innych placówek. Naukowcy porównywali obecność objawów codziennie przez maksymalnie 90 dni.

Każdego dnia uczestnicy wypełniali kwestionariusz na temat tego, czy w ciągu ostatnich 24 godzin doświadczyli jednego z następujących objawów: kaszel, ból gardła, , gorączka, , duszność oraz zaburzone poczucie smaku i .
- Zauważyliśmy, że okres zaburzeń smaku i zapachu jest znacznie wydłużony u pacjentów z łagodną formą COVID-19, którzy nie wymagali hospitalizacji. Zaobserwowaliśmy to też w przypadku duszności, ale dotyczyły one znacznie mniejszej liczby osób - mówi Henrik Kolstad, autor badań.

Kobiety i osoby starsze doświadczają więcej objawów

Trzydzieści procent osób, które uzyskały wynik pozytywny na Sars-Cov-2, zgłosiło osłabienie poczucia smaku i węchu w ciągu dziewięćdziesięciu dni. Na początku duszność zgłaszało dwadzieścia procent osób, które uzyskały wynik pozytywny, a po trzydziestu dniach odsetek ten spadł do pięciu procent.

Kaszel, ból gardła, bóle głowy, bóle mięśni i gorączka były częstsze wśród osób, u których wynik testu był dodatni, niż u tych, które uzyskały wynik ujemny w ciągu pierwszych kilku dni, ale po trzydziestu dniach nie zaobserwowano zwiększenia częstości takich objawów.

Kobiety z wynikiem dodatnim zgłaszały więcej objawów niż mężczyźni (względem osób tej samej płci z wynikiem ujemnym), to samo dotyczyło też starszych względem młodszych badanych. Według autorów może to wskazywać, że kobiety i seniorzy są bardziej podatni na rozwój długotrwałych objawów COVID-19.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy