Strona głównaChorobyCOVID-19: wirus utrzymuje się na maskach nawet kilka dni

COVID-19: wirus utrzymuje się na maskach nawet kilka dni

Nowy koronawirus dość długo utrzymuje się na różnych powierzchniach, w tym maskach. Okazuje się, że może przetrwać nawet 4 dni wewnątrz materiału maski i 7 dni na jej warstwie zewnętrznej.
COVID-19: wirus utrzymuje się na maskach nawet kilka dni
Eksperci przypominają, że wirus może utrymywać się 30 minut w drukowanym papierze, jeden dzień w tkaninie i drewnie, dwa dni na banknotach i na szkle oraz około czterech dni na plastiku.

Ze względu na taką trwałość wirusa, zaleca się pranie i ich dezynfekcję przed kolejnym użyciem, a także ostrożne ich zdejmowanie i bezzwłoczne, dokładne mycie rąk po kontakcie z materiałem, który może zawierać wirusy. Warto też pamiętać, że wykazuje różną wrażliwość na warunki środowiskowe, na przykład jest trwalszy w niskich temperaturach i w wilgotnym otoczeniu. Nie zawsze jednak jego obecność oznacza chorobę: jeśli pozostaje niewiele cząstek wirusowych, nie dojdzie do rozwoju choroby. Niestety nie wiadomo jednak, jaka jest minimalna dawka niezbędna do zarażenia, a ponadto wpływ na to ma także stan układu odpornościowego poszczególnych osób. Stąd zalecana jest wysoka ostrożność.

Zalecenia dotyczące stosowania masek wynikają głównie z trwałości wirusa. Według ekspertów po jednokrotnym zastosowaniu maski, trzeb wrzucić ją do pralki i nie kłaść wcześniej na meblach. Lekarze przypominaja też, by nie dotykać materiału, a jedynie pasków czy gumek masek.

W Polsce potwierdzono dotychczas 22303 przypadki , z powodu choroby zmarło 1025 osób, a 10330 pacjentów.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy