Strona głównaChorobyCOVID-19 zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych

COVID-19 zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych

Pacjenci z COVID-19 mają o około 25 proc. zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych w ciągu czterech miesięcy po zakażeniu, w porównaniu z osobami, które zmagają się z innymi rodzajami infekcji dróg oddechowych, informują pracownicy Oregon State University.
COVID-19 zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Nowe badania potwierdzają wcześniejsze ustalenia - osoby, które przeszły , odznaczają się wyższym wskaźnikiem w parę miesięcy po chorobie.

Porównano dane kilkudziesięciu tysięcy osób zakażonych COVID-19 z pacjentami z grupy kontrolnej, u których zdiagnozowano inną infekcję dróg oddechowych. Jak się okazało, ci pierwsi mieli o 25 proc. wyższe zagrożenie problemami psychicznymi niż ci drudzy.

W szczególności zwrócono uwagę na oraz zaburzenia nastroju i stwierdzono niewielki, ale znaczący wzrost ryzyka zaburzeń lękowych.

Wygląda na to, że warto być bardziej proaktywnym, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów ze zdrowiem psychicznym po zakażeniu COVID. - Jeśli pacjenci po przebyciu tej choroby odczuwają niepokój, jeśli widzą pewne zmiany w swoim życiu z psychiatrycznego punktu widzenia, powinni poszukać pomocy - mówi Lauren Chan, współautorka badań. Podobnie, opiekunowie ludzi, którzy mają za sobą COVID-19, powinni obserwować swoich podopiecznych pod kątem zaburzeń psychiatrycznych, dodaje Chan.

Ze statystyk wynika, że na całym świecie na COVID-19 zachorowały ponad 532 miliony ludzi, a zmarło 6,3 milionów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy