Strona głównaChorobyChcesz przeżyć udar? ZUS pokazuje film

Chcesz przeżyć udar? ZUS pokazuje film

Czekanie w kolejce nie musi być nudne. W salach obsługi ZUS klienci oglądają filmy. Jednym z nich jest trzyminutowy spot o udarach mózgu, które są główną przyczyną kalectwa i utraty samodzielności wśród dorosłych Polaków. Co roku udaru mózgu doświadcza w naszym kraju ok. 70 tysięcy osób. Oznacza to, że co 8 minut ktoś dostaje udaru. Niestety duża część chorych nie wie, jakie są objawy oraz w jaki sposób na nie reagować.
Chcesz przeżyć udar? ZUS pokazuje film [fot. Pokaż Dziadkom] – Dzięki emisji na monitorach w salach obsługi jest szansa, że ten krótki film obejrzy w całej Polsce aż 20 mln klientów ZUS – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS.

To amatorski film młodych ludzi z Podlasia propagujący wiedzę o udarze i sposobie walki z jego następstwami.

– Dużo osób mających czeka i ma złudne nadzieje, że symptomy miną, odwlekają w czasie wezwanie karetki pogotowia – mówi Paulina Werel, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, współodpowiedzialna za pomysł i realizację akcji edukacyjnej „Pokaż dziadkom”.

Zorganizowana, przez Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ze wsparciem studentów Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, akcja ma na celu zbudowanie świadomości społecznej, czym jest udar, jakie są jego oznaki i jak zareagować na ich wystąpienie. Ważne, bowiem, żeby po wystąpieniu pierwszych oznak udaru, jak drętwienie kończyn, czy twarzy, w ciągu 4,5 godziny zażyć lek, który ograniczy jego skutki.

– Przez nasze sale obsługi przewija się codziennie wiele osób, są to zarówno ludzie starsi, zagrożeni , jak i młodzi, którzy mogą porozmawiać ze swoimi rodzicami i dziadkami na temat tego jak mają się zachować gdyby wystąpiły u nich objawy udaru. Ważne, żeby i wnukowie i ich dziadkowie wiedzieli jak właściwie reagować na symptomy udaru i jak te symptomy rozpoznać. Czas reakcji jest najważniejszy – przestrzega Iwona Kowalska.

Akcja „Pokaż dziadkom” jest skierowana do ludzi młodych, wnuczków, którzy powinni umieć zareagować na symptomy udaru, które mogą pojawić się u ich dziadków, a także uświadamiać dziadków, czym jest udar. W ramach akcji powstał 3-minutowy film „Udar? Reaguj!”, który można obejrzeć na YouTube oraz na monitorach we wszystkich salach obsługi klienta w całej Polsce.

ZUS

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X