Strona głównaChorobyChcesz uniknąć cukrzycy? Pomocna jest dieta roślinna

Chcesz uniknąć cukrzycy? Pomocna jest dieta roślinna

Ścisłe przestrzeganie diety na bazie roślin (obejmującej jednocześnie niską ilość produktów pochodzenia zwierzęcego) wiąże się z o 20 procent niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.
Chcesz uniknąć cukrzycy? Pomocna jest dieta roślinna [©  ruslan_100 - Fotolia.com] Nawet niewielkie zmiany w kierunku zdrowej diety na bazie roślin mogą odgrywać istotną rolę w zapobieganiu , mówią uczeni z Harvard School of Public Health w Bostonie. Okazuje się, że zalecenia co do dziennie nie są nadmierne i mogą być bardzo pomocne w obniżaniu ryzyka chorób przewlekłych, dodają badacze.

W ramach badań 200 tysięcy Amerykanów wypełniało kwestionariusze dotyczące diety, stylu życia, przebytych chorób oraz obecnego stanu zdrowia. Informacje zbierano przez dwie dekady.

Na podstawie zebranych danych oceniono, że stosowanie diety roślinnej oznacza obniżenie o 20 procent ryzyka zachorowania na cukrzycę w porównaniu do osób stosujących inny sposób odżywiania się.

To nie wszystko. Im zdrowsza dieta tym wyższa ochrona przed chorobą. Najzdrowsza wersja diety roślinnej, czyli obejmująca najwyższe procentowo ilości , owoców, warzyw, orzechów i , oznaczała największą ochronę - o 34 procent niż prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy.

Niemniej jednak efekt ochronny odnotowano także w przypadku mniej zdrowych wyborów pozostających jednak w graniach opisywanej diety, chodzi np. o: produkty z ziarna oczyszczonego, , . Wówczas możliwość zachorowania na cukrzycę była o 16 proc. niższa w porównaniu z osobami sotsującymi inną dietę.

Badacze wskazali też, że nawet niewielkie ograniczenie produktów mięsnych oznaczało ochronę przed cukrzycą.

O badaniach można poczytać w magazynie Circulation.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy