Strona głównaChorobyChiński sposób na objawy menopauzy

Chiński sposób na objawy menopauzy

Chińskie preparaty ziołowe są skuteczne w osłabianiu przykrych objawawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca.
Chiński sposób na objawy menopauzy [fot. v2osk on Unsplash]
to nie tylko zatrzymanie okresu, ale i zmiany w organizmie, którym towarzyszą określone symptomy. Znaczna większość kobiet doświadczających klimakterium zmaga się z , które bywają bardzo uciążliwe, ponieważ zaburzają sen, osłabiają nastrój i obniżają jakość życia.

Szczególnie kłopotliwe, jeśli chodzi o uderzenia gorąca, jest to, że chociaż są przejściowe, to mogą trwać bardzo długo, u wielu kobiet pojawiają się nawet przez dekadę. Dotychczas przyczyny tego objawu pozostają niejasne, sądzi się, że odpowiada za nie obniżony poziom estrogenu lub też zmiany ilości serotoniny i norepinefryny.

Najpowszechniejszym sposobem leczenia symptomów klimakterium jest hormonalna terapia zastępcza oraz stosowanie niskich dawek określonych antydepresantów. Takie działania jednak mogą wywoływać niepożądane efekty uboczne, stąd z coraz większym zainteresowaniem spotyka się postępowanie alternatywne.

Jak się okazuje, pomocna na uderzenia gorąca może być też chińska medycyna tradycyjna. W nowym badaniu przeanalizowano 19 testów, w ramach których weryfikowano efektywność takich ziołowych preapratów, jak: bai shao (korzeń białej peonii), (dzięgiel chiński), zhi mu (korzeń anemarrhenae), chai hu (przewiercień sierpowaty), huang qin (tarczyca bajkalska) oraz yin yang huo (epimedium). Wszystkie te rośliny zawierają fitoestrogeny, tj. substancje działające podobnie do hormonów.

Jak odkryto, stosowanie specyfików z zawartością wymienionych ziół istotnie zmniejszyło objawy w postaci uderzeń gorąca i było bezpieczne dla organizmu, choć - jak wskazują autorzy - produkty te powinny być używane ze szczególną ostrożnością u kobiet z ze względu na działanie podobne do etsrogenu.

Na temat badań napisano w magazynie PLOS ONE: ; na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy