Strona głównaChorobyChłodna i wietrzna pogoda sprzyja zawałom

Chłodna i wietrzna pogoda sprzyja zawałom

Jesienna pogoda - deszczowa, wietrzna i pochmurna - może sprzyjać zawałom, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
Chłodna i wietrzna pogoda sprzyja zawałom [Fot. Fotofuchs - Fotolia.com]
Jesienny chłód nie tylko zwiększa ryzyko przeziębień i grypy, może też oznaczać wyższe ryzyko .

Niższe temperatury, których odczuwanie dodatkowo potęguje wiatr, przekłada się na zwężanie naczyń krwionośnych, a to z kolei ogranicza dostarczanie tlenu przez serce i oznacza wyższe zagrożenie atakami serca.

W piętnastoletnich badaniach szwedzcy uczeni przeanalizowali 3 miliony danych pogodowych zestawiając je z 275 tysięcami zawałów serca u ludzi w wieku 50-89 lat.

Okazało się, że dni z niską temperaturą powietrza i niskim ciśnieniem atmosferycznym, dużą prędkością wiatru oraz krótkimi okresami nasłonecznienia miały związek z wyższym prawdopdoobieństwem zawału serca. Najniebezpieczniejszy dla układu krążenia był chłód poniżej 0 stopni Celsjusza. Częstość ataków serca była większa w dni, w których temperatura powietrza spadała poniżej zera, tymczasem gdy wzrastała do 3-4°C, liczba ich istotnie zmniejszała się. Co ważne, najczęstsze zawały wydarzające się podczas niskiej temperatury to te wywoływane zablokowaniem głównej tętnicy wieńcowej.

Relacja pomiędzy taką i prawdopodobieństwem zawału pozostała w mocy także po uwzględnieniu innych czynników tego zdarzenia sercowo-naczyniowego. Według autorów, główną przyczyną takiego zjawiska jest zwężanie się naczyń krwionośnych pod wpływem zimna, być może odpowiedzialne są za to również pewne zmiany w zachowaniu podczas chłodniejszej pogody, np. stosowanie innej diety czy zmniejszenie poziomu aktywności fizycznej. Chłodna aura sprawia, że ludzie stają się mniej aktywni i zwiększa się u nich apetyt na niezdrowe, tłuste i słodkie produkty, które osłabiają stan zdrowia serca. Poza tym jesienią odnotowuje się częstsze infekcje dróg oddechowych, takich jak . Wskaźniki infekcji tego rodzaju wyraźnie wzrastają sezonowo, a są one czynnikiem mającym istotne znaczenie dla poziomu ryzyka zawału.

O badaniach napisano w JAMA Cardiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy