Strona głównaChorobyCholesterol sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera

Cholesterol sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera

Cholesterol w mózgu wydaje się odgrywać kluczową rolę w rozwoju choroby Alzheimera.
Cholesterol sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera [Fot. airborne77 - Fotolia.com]
Cholesterol wytwarzany przez komórki zwane astrocytami jest niezbędny do kontrolowania produkcji amyloidu beta, białka, które gromadzi się w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera. Kumulacja tego białka w tkankach mózgowych jest cechą charakterystyczną tej formy demencji.

- Nowe badanie pomaga nam zrozumieć, dlaczego geny powiązane z cholesterolem są istotne dla rozwoju choroby Alzheimera - mówi dr Heather A. Ferris z University of Virginia School of Medicine. - Nasze dane wskazują na znaczenie koncentrowania się na produkcji cholesterolu w astrocytach i jego transporcie do neuronów, tak, by móc zmniejszyć ilość beta-amyloidu - dodaje dr Ferris.

Cholesterol ma związek z zatkanymi tętnicami i , ale odgrywa też ważną rolę w zdrowym ciele. Organizm naturalnie wytwarza cholesterol, co jest potrzebne do produkcji hormonów i innych procesów w naszym ciele.

Teraz pokazano rolę astrocytów w chorobie Alzheimera. Te komórki mózgowe przechodzą diametralne zmiany w chorobie Alzheimera, ale nie było jasne, czy to z powodu choroby, czy też zmiany te są raczej przyczyną Alzheimera. Wydaje się, że to drugie.

Odkryto, że astrocyty pomagają kierować rozwojem choroby Alzheimera poprzez wytwarzanie i dystrybucję cholesterolu do komórek mózgowych. To nagromadzenie zwiększa wytwarzanie beta-amyloidu i progresję wspomnianej formy demencji.

Zwykle poziom cholesterolu jest utrzymywany w neuronach na dość niskim poziomie, co ogranicza gromadzenie się beta-amyloidu. Jednak w neurony tracą zdolność do regulowania tego białka i dochodzi do jego nadmiernego gromadzenia się.
W badaniach na myszach blokowanie produkcji cholesterolu w astrocytach istotnie zmniejszyło produkcję beta-amyloidu. Autorzy mają nadzieję, że podobne efekty można uzyskać u ludzi.
Jeśli uda nam się znaleźć strategie zapobiegające nadmiernej produkcji cholesterolu w astrocytach, możemy mieć realny wpływ na rozwój choroby Alzheimera - mówi dr Ferris. -Kiedy ludzie zaczynają mieć problemy z pamięcią z powodu choroby Alzheimera, niezliczone neurony już nie funkcjonują. Mamy nadzieję, że celowanie w cholesterol może przede wszystkim zapobiec ich niszczeniu - dodaje dr Ferris.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy