Strona głównaChorobyChoroba - cena za długowieczność?

Choroba - cena za długowieczność?

Żyjemy coraz dłużej, ale nasze organizmy nie sprawdzają się tak dobrze w sędziwym wieku - długowieczność oznacza też dłuższe chorowanie.
Choroba - cena za długowieczność? [© Sondem - Fotolia.com] Uczeni z University of Southern California obliczyli, że współcześnie Amerykanie niż średnio dekadę temu, ale jedznocześnie przeciętnie o rok dłużej chorują.

Z obliczeń wynika, że 65-latek miał w 2005 roku dwa razy większe szanse na dożycie 85 lat niż osoby o takim wieku w latach siedemdziesiątych. Jednocześnie jednak odkryto, że wzrosła średnia zachorowalność na różne choroby, co może być związane z osiąganiem sędziwych lat lub też jeszcze większym upowszechnieniem niektórych chorób wynikających ze stylu życia.

W latach siedemdziesiątych osoba na emeryturze (po 65 roku życia) miała zaledwie 20 proc. szans na świętowanie 85-tych urodzin, dekadę tamu to prawdopodobieństwo wzrosło do 40 proc. Do tej beczki dobrych informacji trzeba jednak dodać łyżkę dziegciu, bo równocześnie aż o średnio rok wydłużył się przeciętny czas poważnej choroby lub utraty .

Dokładniej rzecz ujmując, oszacowano, że 20-latek w 1998 roku mógł spodziewać się jeszcze 45 lat bez takich chorób, jak , rak i cukrzyca. W 2006 roku ta średnia spadła do 43,8 lat, co daje utratę ponad roku.

Okazuje się, że nie zrobiono dużego postępu w wyeliminowaniu lub opóźnieniu różnych chorób, choć udało się opóźnić śmierć w wyniku różnych dolegliwości. Niestety, odnotowuje się znaczny wzrost częstości występowania niektórych chorób przewlekłych, w szczególności , komentują wyniki badań ich autorzy.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Journal of Gerontology

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy