Strona głównaChorobyChoroba Alzheimera. Najczęstsze mity

Choroba Alzheimera. Najczęstsze mity

Uważasz, że choroba Alzheimera dotyczy tylko seniorów, na dodatek, że nie można jej leczyć? Weryfikujemy to i inne popularne przekonania na temat tej skomplikowanej choroby. Choroba Alzheimera wymyka się szablonom, wciąż jeszcze nie wiemy o niej wszystkiego, natomiast wiemy, że pierwszym ważnym krokiem, by ją poznać jest obalenie fałszywych teorii na jej temat.
Choroba Alzheimera. Najczęstsze mity  [©  freshidea - Fotolia.com] Mit nr 1. Choroba Alzheimera dotyczy wyłącznie osób starszych.
To prawda, że najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia, potem odsetek pacjentów z tym schorzeniem rośnie jeszcze bardziej. Zdarza się jednak, że osoby w wieku 50, 40, a nawet 30 lat także zapadają na tę chorobę. Ponoć najmłodsza osoba z rozpoznanym schorzeniem miała 17 lat.

– Choroba Alzheimera o wczesnym początku to ok. 5 proc. przypadków. Tą postać choroby powodują mutacje genetyczne, a więc może być ona dziedziczna. U dzieci rodziców z taką postacią choroby prawdopodobieństwo zachorowania wynosi 50 proc. Dostępne są jednak testy genetyczne, które pozwolą sprawdzić czy jesteśmy nosicielami genu – mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

Czym cechuje się ta postać choroby? Większość osób po 30 lub 40 roku życia w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości zachorowania. Nawet jeśli pojawiają się niepokojące objawy, to tłumaczymy je stresem. Tym bardziej rośnie znaczenie diagnozy i konsultacji z neurologiem.

– Wczesny początek choroby u osoby wciąż młodej będzie miał inne konsekwencje. Są to osoby najczęściej aktywne zawodowo, z małymi dziećmi. Objawy są podobne jak w typowej chorobie Alzheimera, czyli kłopoty z pamięcią, mową, orientacją – tyle, że występują one wcześniej – dodaje ekspert.

Mit nr 2. Objawy obecne w chorobie Alzheimera są naturalną konsekwencją starzenia się.
W zasadzie każdemu z nas zdarza się zapomnieć, gdzie leżą klucze czy zapomnieć o ważnej rocznicy. Natomiast nie na taką skalę, jaka występuje w chorobie . Zapominanie imion bliskich osób, ważnych faktów, pojęć, trudności z wykonywaniem codziennych czynności czy dezorientacja w terenie nie są normalne niezależnie od wieku.

– Łagodne kłopoty z mogą zdarzyć się każdemu, szczególnie u ludzi starszych są one zjawiskiem zrozumiałym. Choroba Alzheimera wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i niestety często wywraca nasze życie do góry nogami. Jeśli nie leczymy choroby, straty są coraz większe i objawy nasilają się – trudniej nam myśleć, komunikować się, jeść, często zmianie ulegają także nasze nastroje, a nawet osobowość – mówi neurolog.

Nawet jeśli twój mózg wydaje Ci się mniej sprawny niż kiedyś, nie oznacza to choroby. Podstawą jest diagnoza postawiona przez lekarza, nasze przypuszczenia to zdecydowanie za mało.
 
Strony : 1 2 3

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy