Strona głównaChorobyChoroba Alzheimera atakuje także... serce

Choroba Alzheimera atakuje także... serce

Charakterystyczne dla rozwoju choroby Alzheimera złogi białkowe mogą także wpływać na pracę serca.
Płytki beta-ameloidu, które wiążą się z chorobą , mogą również powodować usztywnienie mięśnia , co powoduje, że nie może ono prawidłowo pompować krwi.

Płytki białka beta-amyloidu gromadzą się w mózgu powodując niszczenie komórek mózgowych. Badania próbek tkanek serca wykazały, że w sercach pacjentów z chorobą Alzheimera poziom tego był wyższy.

Uczeni z Harvard Medical School i Beth Israel Deaconess Medical Centre's Cardiovascular Institute odkryli, że niektóre formy są właściwie „chorobą Alzheimera w sercu". Chodzi o to, że w zasadzie obie te choroby odznaczają się taką samą wadą biologiczną. W jednym przypadku złogi białkowe wpływają na mózg, w innym przypadku oddziałują na serce.

W badaniu wzięło 22 osób z chorobą Alzheimera, których średni wiek wynosił 79 lat. Porównano ich dane medyczne z 35 osobami osób z grupy kontrolnej, których średni wiek wynosił 78 lat. Okazało się, że ludzie z chorobą Alzheimera odznaczali się większą grubością ściany lewej komory serca. Co więcej, komory serca u osób z Alzheimerem miały zmniejszoną zdolność do rozszerzania się i przyjmowania krwi przed jej wypompowywaniem z serca.

Wspomniane czynniki ryzyka są bezpośrednio związane z niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową. Jest to rodzaj niewydolności serca, w której komory stają się zbyt sztywne, aby skutecznie ściągnąć krew do serca.

Jak wskazują autorzy, pacjenci z chorobą Alzheimera zażywają leki, które wydłużają ich życie, choć nie mogą bezpośrednio leczyć samej choroby. Jest prawdopodobne, że osoby te mają również problemy sercowe, a nierzadko i z innymi narządami. Okazuje się więc, że Alzheimer to nie jest tylko kwestia mózgu, ale i choroba ogólnoustrojowa, wnioskują badacze.

O badaniach można przeczytać w Journal of the American College of Cardiology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy