Strona głównaChorobyChoroba Parkinsona - sztuczna inteligencja pomoże we wczesnej diagnozie

Choroba Parkinsona - sztuczna inteligencja pomoże we wczesnej diagnozie

Na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi ponad 10 milionów ludzi. Obecnie ma lekarstwa, ale jeśli objawy zostaną wcześnie dostrzeżone, chorobę można skutecznie kontrolować. Gdy dolegliwość się rozwija, wraz z innymi objawami zmienia się mowa i to ona może stanowić jeden z ważnych wczesnych symptomów.
Choroba Parkinsona - sztuczna inteligencja pomoże we wczesnej diagnozie [fot. Pexels from Pixabay]
Choroba Parkinsona ma zwykle związek z utratą funkcji motorycznych - drżeniem rąk, sztywnością mięśni, czy problemami z równowagą. Według uczonych z Litwy wraz ze spadkiem aktywności ruchowej zmniejsza się również funkcja strun głosowych, przepony i płuc: zmiany mowy często pojawiają się nawet wcześniej niż zaburzenia funkcji motorycznych, dlatego zmieniona mowa może być pierwszą oznaką choroby.

Jak mówią eksperci, na wczesnym stadium pacjenci mogą mówić ciszej i może to być też monotonne, mniej wyraziste, wolniejsze, i bardziej fragmentaryczne, przy czym początkowo trudno to wychwycić. W miarę postępu choroby chrypka, jąkanie, niewyraźna wymowa słów i utrata przerw między słowami mogą ulegać nasileniu.

Biorąc pod uwagę te symptomy, zespół litewskich naukowców opracował system wcześniejszego wykrywania choroby. - Nie tworzymy substytutu standardowego badania pacjenta, ale nasza metoda ma na celu ułatwienie wczesnej diagnozy choroby i monitorowanie skuteczności leczenia - mówi prof. Rytis Maskeliūnas z Politechniki w Kownie.

Jak zauważa, relacja między chorobą Parkinsona i zaburzeniami nie jest nowa w świecie cyfrowej analizy sygnału, bada się ją od lat 60. Wraz z rozwojem technologii jednak możliwe staje się wydobycie większej ilości informacji z dzięki sposobowi mówienia.
Wykorzystano sztuczną inteligencję (AI) do analizy i oceny mowy. - Nasza metoda odróżnia chorobę Parkinsona od osób zdrowych za pomocą próbki mowy. Co więcej, algorytm ten jest również dokładniejszy niż proponowany wcześniej - mówi Kipras Pribuišis, współautor badań.

W dźwiękoszczelnej kabinie mikrofon nagrywał mowę pacjentów zdrowych i chorych na Parkinsona, a algorytm sztucznej inteligencji „nauczył się" przetwarzać te dane. Co istotne, do takiego testu nie trzeba specjalnego sprzętu i w przyszłości może zostać przeniesiony do aplikacji mobilnej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy