Strona głównaChorobyChoroba Parkinsona skraca życie. O około 2 lata

Choroba Parkinsona skraca życie. O około 2 lata

Pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona umierają o koło dwa lata wcześniej niż ich rówieśnicy.
Choroba Parkinsona skraca życie. O około 2 lata [© Zerbor - Fotolia.com] Nie tylko choroba Parkinsona skraca życie, szanse na długowieczność zabiera też często z ciałami Lewy'ego. Pacjenci z tymi chorobami żyją średnio dwa lata krócej niż rówieśnicy wolni od wspomnianych dolegliwości.

W badaniach wzięło udział ponad 900 osób, z których około połowa miała chorobę Parkinsona lub wymieniony wyżej rodzaj demencji, połowa zaś nie chorowała na żadne choroby neurodegradacyjne. W ciągu niemal dwudziestu lat monitorowania zdrowia uczestników zmarło 69 proc. pacjentów z chorobami neurodegradacyjnymi oraz 49 proc. ludzi z grupy kontrolnej. Obliczono, że osoby z Parkinsonem lub podobną chorobą lub demencją odznaczają się przeciętnie dwa lata krótszym życiem niż ich zdrowi rówieśnicy.

Najwiyższe ryzyko przedwczesnej śmierci w danej grupie miały osoby cierpiące na parkinsonizm (zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą występować także w przypadku innych chorób). W dalszej kolejności narażone na wcześniejszą śmierć były osoby z otępieniem z ciałami Lewy'ego, a następnie pacjenci z klasyczną chorobą Parkinsona.

jest chronicznym, postępującym zaburzeniem układu ruchowego spowodowanym utratą komórek mózgowych odpowiedzialnych za wytwarzanie dopaminy. Do głównych objawów choroby należą: drżenie, powolność, problem z utrzymaniem równowagi, , otępienie, .

Wyniki badań przedstawiono w JAMA Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy