Strona głównaChorobyChoroba Parkinsona zwiększa ryzyko różnych nowotworów?

Choroba Parkinsona zwiększa ryzyko różnych nowotworów?

Choroba Parkinsona może zwiększać ryzyko aż kilkunastu nowotworów, między innymi w tym chłoniaka, białaczkę, raka okrężnicy, nerek, płuc, mózgu, raka szyjki macicy, prostaty i skóry.
Choroba Parkinsona zwiększa ryzyko różnych nowotworów? [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com]
Dotychczasowe badania wskazywały na niższe prawdopodobieństwo rozwoju raka u pacjentów z chorobą Parkinsona. Nowe tajwańskie testy wykazały jednak możliwy związek pomiedzy tą chorobą i szesnastoma rodzajami raka.

Uczeni z National Taiwan University w Taipei przeprowadzili testy, z których wynika coś innego niż z ponad 25 zachodnich badań. Według nowych analiz osoby z mają wyższe ryzyko zachorowanie na raka.

W kilkuletnich testach wzięło udział ponad 186 tysięcy ludzi, z których ponad 62 tysiące zmagało się na chorobę Parkinsona. Po sześciu latach monitorowania stanu zdrowia uczestników ustalono, że pacjenci z Parkinsonem odznaczali się wyższym ryzykiem zachorowania na raka.

Okazało się, że ludzie chorzy na Parkinsona częściej zapadali na 16 różnych form raka, w tym chłoniaka, , raka okrężnicy, , , mózgu, raka szyjki macicy, i skóry. Szczególnie wyższe prawdopodobieństwo tych nowotworów dotyczyło ludzi w wieku 50 - 59 lat. Nie odnotowano żadnego zwiazku pomiędzy Parkinsonem i , jajników oraz tarczycy.

Autorzy podkreślają, że ich badania dowiodły związku między chorobą Parkinsona i nowotworami wśród Tajwańczyków, więc potrzeba dalszych testów, które mogłyby ocenić relację między jedną a drugą chorobą wśród bardziej zróżnicowanej grupy ludzi.

Choroba Parkinsona jest najczęściej występującym zaburzeniem neurodegeneracyjnym - rozwija się w wyniku przedwczesnej śmierci neuronów zawierających dopaminę. Zaburzenie dotyczy 1 proc. populacji w wieku powyżej 60 lat. Objawy choroby Parkinsona zwykle pojawiają się stopniowo, a wraz z czasem ulegają nasileniu. W miarę postępu choroby ludzie mogą mieć trudności z chodzeniem i mówieniem, a także mogą doświadczać zmian umysłowych i behawioralnych, problemów ze snem, depresji, chronicznego zmęczenia, a także trudności z pamięcią. Na chorobę zapadają przedstawiciele obojga płci, ale dotyka ona o połowę więcej mężczyzn niż kobiet.

O badaniach napisano w magazynie Jama Oncology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy