Strona głównaChorobyChoroba postarza o dziesięć lat

Choroba postarza o dziesięć lat

Wielu ludzi pragnie wyglądać młodziej, niż wskazuje na to ich metryka. Kiedy jednak zdrowie nie dopisuje, problemem jest nawet zachowanie wizerunku zgodnego z datą urodzenia. Zmaganie się z chorobą znacznie postarza, wynika z badań lekarzy St. Michael's Hospital w Toronto.
Z testów medyków wynika, że osoby schorowane wydają się nawet 10 lat starsze, nim ktoś szacujący ich wiek uświadomi sobie, że dany człowiek walczy z chorobą. Lekarz przekazujący informacje medyczne o pacjencie innemu medykowi zawiera w nich także to, czy chory wygląda na swój wiek. Czyni to dlatego, że osoby wyglądające starzej mają zwykle poważne problemy zdrowotne.

Badania wykazały, że gdy lekarz ocenił pacjenta na wyglądającego pięć lat starzej niż wynika to z metryki tej osoby, miało niewielką wartość w przewidywaniu, czy dany człowiek był w złym stanie zdrowia. Jednakże, gdy lekarz uważał, że ktoś wygląda na 10 lat więcej, z niemal 100% pewnością można było założyć, że pacjent ten charakteryzuje się bardzo słabym zdrowiem fizycznym lub psychicznym.

Lekarze założyli, że oszacowanie wieku na podstawie wyglądu pacjenta ma wartość diagnostyczną. Wizerunek wskazujący na dekadę więcej niż ma się w rzeczywistości jest znakiem problemów zdrowotnych.

W badaniu wzięło udział 126 osób w wieku 30 - 70 lat. Uczestnicy wypełnili dokładny formularz dotyczący ich stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Każdy pacjent został sfotografowany, a zdjęcie zostało pokazane 58 lekarzom, którzy na jego podstawie szacowali wiek partycypantów. 99% osób wyglądających na dziesięć lat starsze niż wynikało to z ich metryki zmagało się z różnymi chorobami.

Wyniki badań opublikowano w "Journal of General Internal Medicine".

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy