Strona głównaChorobyChoroba zwyrodnieniowa stawów sprzyja osamotnieniu

Choroba zwyrodnieniowa stawów sprzyja osamotnieniu

Zwyrodnienie stawów (osteoartroza) powoduje ból i często ogranicza zdolność poruszania się, co sprzyja izolacji i poczuciu samotności.
Choroba zwyrodnieniowa stawów sprzyja osamotnieniu [fot. Drahreg01, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]
Około 30 procent osób w wieku ponad 65 lat doświadcza jakiegoś stopnia zapalenia stawów, zwłaszcza stawów nóg. Dotychczas jednak nie sprawdzono, czy istnieje związek pomiędzy zapaleniem stawów i izolacją społeczną.

Osoby z zapaleniem stawów zwykle doświadczają jednocześnie innych problemów zdrowotnych, które mogą zwiększać ryzyko . Rzecz dotyczy tu: lęku, , obawy przed poruszaniem się (ponieważ wywołuje ból), braku aktywności fizycznej i niezdolności do zadbania o siebie.

W badaniach opublikowaych w Journal of the American Geriatrics Society wzięły udział niemal trzy tysiące osób w wieku 65-85 lat mieszkające w sześciu europejskich krajach. Autorzy ocenili poziom kontaktów uczestników na początku badania, a także rok oraz 1,5 roku później. Zastosowano kwestionariusze, w których uczestnicy podawali, jak często kontaktowali się z przyjaciółmi i członkami rodziny, a także, czy angażowali się w jakieś działania charytatywne czy inne aktywności społeczne.

Na początku badań 20 proc. uczestników miało tak mało kontaktów z innymi, że można było ich określić jako odizolowanych społecznie. Ogólnie rzecz ujmując, ci, którzy częściej spotykali się z innymi, byli średnio młodsi, lepiej wykształceni bardziej sprawni fizycznie i doświdczali mniej bólu fizycznego.

Pod koniec badań kolejnych 13 proc. uczestników tak ograniczyło kontakty z ludźmi, że można było ich zaklasyfikować jako odizolowanych. Były to osoby, u których choroba zwyrodnieniowa stawów pogorszyła się, odczuwały one większy ból, stały się mniej aktywne fizycznie, wolniej chodziły, doświadczały objawów depresyjnych, a także doznały osłabienia poznawczego. Ogólnie rzecz ujmując - wnioskują uczeni - sprzyja izolowaniu się i osamotnnieniu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć