Strona głównaChorobyChorobę Alzheimera można rozpoznać dzięki... źrenicom

Chorobę Alzheimera można rozpoznać dzięki... źrenicom

Choroba Alzheimera może być wcześnie rozpoznana na podstawie wyglądu naszych oczu, mówią uczeni z University of California San Diego.
Chorobę Alzheimera można rozpoznać dzięki... źrenicom [fot.  Simon Wijers z Pixabay]
Różne rozszerzenie źrenic podczas przeprowadzania testów dla oceny funkcji poznawczych może dostarczyć cennych informacji na temat prawdopodobieństwa rozwoju choroby u osób, które są nosicielami genów związanych z chorobą .

Gen, który najczęściej ma związek z rozwojem Alzheimera, to alipoproteina E - jego najpowszechniejsza wersja zwiększa ryzyko pojawienia się wspomnianej formy . Inne czynniki wpływające na zagrożenie demencją dotyczą akumulacji toksycznych białek - beta-amyloidu i tau. Ich nagromadzenie się w mózgu prowadzi do uszkodzenia i wyniszczenia neuronów. Zwiększenie ilości tych białek to jeden z wczesnych symptomów Alzheimera.

Pierwszym obszarem, w którym goramdzi się białko tau, jest locus coeruleus czyli miejsce sinawe, mające udział m. in. w regulowaniu stopnia pobudzenia mózgu czy faz snu. Oddziałuje też jednak na poziom rozszerzenia źrenic. Co istotne, średnica źrenic zmienia się podczas wykonywania testów poznawczych: im bardziej skomplikowane są zadania, tym bardziej się one rozszerzają. Zatem obserwacja źrenic podczas testów kognitywnych może być tanią, nieinwazyjną metodą monitorowania ryzyka osłabienia .

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na różne formy demencji choruje ponad 50 milionów ludzi. W zwiazku ze starzeniem się licznych społeczeństw jednak wskaźniki tej choroby bardzo wzrosną w ciągu najbliższych dekad. Choroba jest jedną z głównych przyczyn i niesamodzielności osób starszych.

O badaniach można przeczytać w magazynie Neurobiology of Aging.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy