Strona głównaChorobyChoroby cywilizacyjne: specjalna ustawa ma zwiększyć wykrywalność

Choroby cywilizacyjne: specjalna ustawa ma zwiększyć wykrywalność

Poprawę stanu zdrowia publicznego dzięki m.in. usprawnieniu wczesnej wykrywalności chorób ma umożliwić przyjęta przez Sejm ustawa o zdrowiu publicznym. Ma ona m.in. zmniejszyć skalę występowania głównych przyczyn zachorowań i poprawić wczesną wykrywalność. Wśród najważniejszych zagrożeń wymieniane są choroby cywilizacyjne: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, uzależnienia, choroby układu oddechowego, cukrzycę i choroby psychiczne.
Choroby cywilizacyjne: specjalna ustawa ma zwiększyć wykrywalność [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Uchwalona przez Sejm ustawa ma pomóc m.in. w stworzeniu struktur odpowiedzialnych za koordynację i monitorowanie działalności władz publicznych, usystematyzować realizowane zadania z zakresu zdrowia publicznego i zapewnić ich ciągłość. Ma też umożliwić adekwatne do potrzeb i kompleksowe podejście oraz stabilne mechanizmy finansowania.

Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd Narodowy Program Zdrowia (NPZ), skoncentrowany na promocji zdrowia i zapobieganiu chorobom, oparty na ścisłej współpracy administracji rządowej i samorządowej. NPZ będzie ustanawiany na co najmniej 5 lat. Pierwszy program będzie przyjęty na lata 2016-2020, a na jego realizację w 2016 r. z budżetu państwa zostanie przeznaczone 140,7 mln zł.

Do zadań z zakresu zdrowia publicznego, które będą realizowane zgodnie z ustawą, należą m.in.: promowanie zdrowia i profilaktyka chorób, prowadzenie edukacji zdrowotnej, rozpoznawanie, eliminowanie lub ograniczenie zagrożeń dla zdrowia fizycznego, i społecznego w środowisku zamieszkania, nauki, pracy i rekreacji oraz inicjowanie i prowadzenie badań naukowych w zakresie zdrowia publicznego.

Powstanie Rada do Spraw Zdrowia Publicznego, która będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą ministra zdrowia. W jej skład wejdą m.in. przedstawiciele: prezydenta, administracji publicznej, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pracodawców i organizacji pozarządowych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz konsultanci krajowi. Rada zastąpi funkcjonujący obecnie Międzyresortowy Zespół Koordynacyjny Narodowego Programu Zdrowia. Przewodniczącego rady będzie wyznaczał minister zdrowia. Rząd będzie mógł też powołać pełnomocnika ds. zdrowia publicznego.

Programy realizowane do tej pory obejmujące m.in. i kardiologię staną się częścią NPZ. Nowym zadaniem, ujętym w NPZ, będzie profilaktyka , nieobjęta obecnie finansowaniem. Kompleksową opiekę psychiatryczną na obszarach, na których mieszka od 50 tys. do 200 tys. osób będą sprawowały centra zdrowia psychicznego. Docelowo powstaną one w każdym powiecie, dużej gminie lub dzielnicy dużego miasta.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy