21-06-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Osoby cierpiące na choroby dziąseł mogą mieć większe ryzyko zachorowania na niektóre formy raka.
Historia chorób przyzębia może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem oraz żołądka i jest ono wyższe wśród osób, które wcześniej straciły zęby.
Związek między i niektórymi formami raka odkryto na podstawie kilku dekad obserwacji ponad 100 tysięcy ludzi w różnym wieku. Pod uwagę wzięto czynniki demograficzne, styl życia i dieta.
Choroba przyzębia wiązała się z odpowiednio ze wzrostem o 43 proc. i 52 proc. ryzyka raka przełyku i raka żołądka. W porównaniu z osobami bez problemów stomatologicznych, ci, którzy stracili co najmniej dwa zęby, mieli odpowiednio 42 i 33 proc. wyższe prawdopodobieństwo nowotworu przełyku i żołądka. Najwyższe zagrożenie wspomnianymi rodzajami raka były osoby, które zarówno zmagały się z chorobami dziąseł, jak i straciły część .
Za związek między chorobami przyzębia i nowotworami może odpowiadać działanie patogenów w jamie ustnej. Być może niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby przyzębia mogą sprzyjać tworzeniu się endogennych nitrozoamin, które wywołują raka żołądka poprzez bakterie redukujące azotany.
Dane potwierdzają znaczenie mikrobiomu jamy ustnej dla ryzyka raku przełyku i , mówią autorzy badań. Być może uda się zidentyfikować konkretne bakterie odpowiedzialne za ten związek i da się zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku zachorowania na wspomniane nowotwory, dodają.
Na podstawie: