Strona głównaChorobyChoroby dziąseł wywołują nadciśnienie?

Choroby dziąseł wywołują nadciśnienie?

Osoby z chorobami dziąseł mają większe prawdopodobieństwo nadciśnienia, piszą autorzy badań, którzy opublikowali swoje wyniki w Cardiovascular Research, magazynie wydawanym przez European Society of Cardiology.
Choroby dziąseł wywołują nadciśnienie? [fot. JOSEPH SHOHMELIAN from Pixabay]
Nadciśnienie dotyczy 30-45 proc. ludzi dorosłych i jest główną przyczyną przedwczesnej śmierci na całym świecie. Zapalenie przyzębia z kolei rozwija się u ponad 50 proc. światowej populacji. Nadciśnienie stanowi główną przyczyną możliwych do uniknięcia chorób sercowo-naczyniowych, a wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu.
Im cięższe zapalenie przyzębia, tym większe prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego. Badania sugerują, że warto informować pacjentów z chorobami dziąseł o ryzyku i wskazać zmiany stylu życia, takie jak ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta, które mogą zapobiec mówi prof. Francesco D'Aiuto z University College London - Nadciśnienie tętnicze może być przyczyną zawału serca i udaru u pacjentów z zapaleniem przyzębia. Wcześniejsze badania wskazują na związek między zapaleniem przyzębia i nadciśnieniem tętniczym oraz tym, że leczenie dentystyczne może mieć wpływ na poziom ciśnienia krwi, ale jak dotąd wyniki nie są jednoznaczne.
Teraz, po przeanalizowaniu 81 badań, obliczono, że zapalenie przyzębia o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego wiązało się z podwyższonym o 22 proc. ryzykiem nadciśnienia, zaś ciężka forma choroby miała związek z prawdopodobieństwem nadciśnienia wyższym aż o 49 proc.

Średnio ciśnienie tętnicze krwi było wyższe u pacjentów z zapaleniem przyzębia w porównaniu do pacjentów bez tej choroby. Odnotowano o 4,5 mmHg wyższe ciśnienie skurczowe i 2 mmHg wyższe ciśnienie rozkurczowe krwi u pacjentów chorobami dziąseł. Z kolei średni wzrost ciśnienia krwi o 5 mmHg jest powiązany ze zwiększonym o 25 proc. ryzykiem śmierci z powodu zawału serca lub udaru mózgu, przypominają uczeni.

Autorzy zaznaczają, że ich wyniki nie wskazują jednoznacznie, że leczenie chorób dziąseł sprzyja zmniejszeniu nadciśnienia, ale może być tak, że nadmierne ilości bakterii w jamie ustnej prowadzą do w całym organizmie, co wpływa na czynność naczyń krwionośnych, więc poprawa stanu dziąseł przekłada się na lepszy stan naczyń i przepływ krwi. Pewna podatność genetyczna jednak również może odgrywać tu rolę, podobnie jak palenie papierosów i otyłość, które obecnie są dość powszechnymi czynnikami.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy