Strona głównaChorobyChoroby płuc sprzyjają demencji?

Choroby płuc sprzyjają demencji?

Przebycie choroby płuc ma związek z wyższym ryzykiem demencji – ostrzegają pracownicy Uniwersytetu Minnesoty.
Choroby płuc sprzyjają demencji? [Fot. magicmine - Fotolia.com]
Ci, którzy doświadczyli w średnim wieku, cechują się wyszym ryzykiem w seniorskim okresie życia, mówią badacze.

Po przeprowadzeniu badań, ustalono, że pacjenci, którzy mają za sobą czy to restrykcyjną, czy obturacyjną chorobę płuc, są bardziej narażeni na rozwój otępienia. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę chorób, dotyczy zaburzeń, które uniemożliwiają normalne rozszerzanie się płuc. Należą tu m. in. idiopatyczne zwłóknienie płuc i sarkoidoza.

Okazało się, że - w porównaniu do ludzi, którzy nie mieli problemów płucnych - ryzyko osłabienia poznawczego było o 58 proc. większe u osób po restrykcyjnej i o 33 proc. u pacjentów po .

Do takich wniosków doszli autorzy po 23 latach obserwacji kilkunastu tysięcy ludzi, którzy na początku tego monitorowania byli w średnim wieku.

Skąd taki związek? Według uczonych, może on wynikać z tego, że choroba płuc może skutkować niskim poziomem tlenu we krwi, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia naczyń krwionośnych mózgu. Nie wiadomo, czy odkryta relacja ma charakter przyczynowo-skutkowy, ale jeżeli by tak było, oznaczałoby to, że poprawa jakości wdychanego powietrza i ochrona płuc są dobrą strategią zmniejszania ryzyka demencji.

Według danych Światowej organizacji Zdrowia, przewlekłe choroby układu oddechowego (chronic respiratory diseases, CRD) dotyczą ponad 3 milionów ludzi na całym świecie. Najczęstsze z nich to m. in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), , zawodowe choroby płuc i nadciśnienie płucne.

O badaniach napisano w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy