Strona głównaChorobyChoroby przenoszone drogą płciową - codziennie jest milion nowych przypadków

Choroby przenoszone drogą płciową - codziennie jest milion nowych przypadków

Chlamydia, rzeżączka, rzęsistkowica i syfilis: codziennie na całym świecie zapada na nie ponad milion osób.
Choroby przenoszone drogą płciową - codziennie jest milion nowych przypadków [fot.  RJA1988 z Pixabay]
Seks bez zabezpieczenia kojarzy się zwykle z ryzykiem zajścia w niechcianą ciążę, ale ma związek także z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, jakim są .

przenoszone drogą płciową należą do najczęstszych chorób zakaźnych i oddziałują na zdrowie i życie ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organzation, WHO) cyklicznie szacuje zagrożenie czterema najpwszechniejszymi uleczalnymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową: chlamydią (wywoływana przez Chlamydia trachomatis), rzeżączką (Neisseria gonorrhoeae), rzęsistkowicą (Trichomonas vaginalis) i kiłą (Treponema pallidum). Każdego dnia na całym świecie odnotowuje się ponad milion nowych przypadków wspomnianych chorób, ogólnie rzecz ujmując, zapada na nie aż 376 milionów ludzi rocznie. Według WHO to powstrzymanie rozprzestrzeniania się infekcji wenerycznych powinno być jednym z głównych celów systemów opieki zdrowotnej.

Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich kilku lat nie udało sie zmienić wskaźnika zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową - pozostaje on na bardzo podobnym poziomie względem 2012 roku. Szacuje się, że na całym świecie jedna osoba na 25 jest nosicielem drobnoustrojów wywołujacych chorobę weneryczną.

Najczęstszą infekcją jest rzęsistkowica - wywołują ją pasożyty przenoszone drogą płciową, relatywnie łatwo jest ją jednak wyleczyć. , i rzeżączka są infekcjami bakteryjnymi. Główne symptomy tych chorób to: zmiany w obrębie narządów płciowych, wydzielina z cewki moczowej lub pochwy, ból podczas oddawania moczu, utrata krwi między jednym cyklem miesiączkowym a drugim. Nierzadko zdarza się jednak, że symptomy nie są widoczne i długo można nie mieć świadomości, że jest się nosicielem groźnych drobnoustrojów.

Wspomniane choroby przenoszone drogą płciową mogą wywoływać inne kłopoty zdrowotne, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, neurologiczne, dermatologiczne i bezpłodność, jak również zwiększone ryzyko zakażenia HIV.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy